خانه > موج سوم, اعتماد ملی > در انتظار اقدام راهگشاي علما

در انتظار اقدام راهگشاي علما

اعتماد ملی – رعايت و اجراي برخی وظايف كه عمدتا ريشه در آيات و روايت اسلامي دارد، مي‌تواند روحانيون را همچنان در همان جايگاه امانتداري و محبوبيت نگاه دارد. رعايت حريم حقيقت و عدالت نكته‌اي است كه در نهايت به رعايت حريم اسلام ختم مي‌شود و مردم يك جامعه را همچنان نسبت به پشتيباني روحانيت و عدل آنان دلگرم نگاه مي‌دارد. تنها با حضور و حمايت روحانيت از جانب عدل است كه ناامني و بي‌اعتمادي از يك جامعه رخت برمي‌بندد. زماني كه حقوق ملت از سوي دولتمردان ناديده گرفته شده و حقي در يك جامعه ضايع مي‌شود، مسلمانان انتظار دارند جامعه عظيم‌الشأن ايات عظام پا به ميدان بگذارد.

وقتي در جامعه‌اي مردم از سوي قدرت‌ها مورد ظلم قرار مي‌گيرند، در اولين اقدام پيش از دادگاه و قاضي به سوي مراجع و علما پناه مي‌برند و در چنين شرايطي اين افتخاري است عظيم كه با هيچ پست و مقامي برابري نمي‌كند.

اين نقش اساسي هميشه براي علما وجود داشت، علما نيز در بسياري از مقاطع تاريخي حساس اين نقش و وظيفه را به درستي ايفا كرده‌اند و پس از هر ناآرامي با حضور روحانيت امنيت و آرامش به آن جامعه بازگشته است. اين روزها هم به نظر جامعه ايران بيش از هر مقطع ديگري انتظار ورود آيات عظام به ميدان را مي‌كشد تا اين طيف بي‌طرف و عادل به حمايت از سوي مظلوم ماجرا بپردازد. نبايد به سادگي از كنار اين موضوع گذشت و جامعه ايران انتظار دارد و اميدوار است كه اين نقش تاريخي در اين مقطع از زمان هم به منصه ظهور برسد. انتظار آن است كه مراجع و آيات عظام به عنوان داوران الهي به قضاوت و روشن كردن تكليف ميان مردم و اربابان قدرت بپردازند. هر چند در اين مدت نيز شاهد برخي واكنش‌ها و اظهارنظرهاي راهگشا از سوي روحانيت و آيات عظام بوديم، با اين حال با وجود استمرار اين معضل به نظر مي‌رسد ميزان اين واكنش‌ها كم بوده است و جامعه در انتظار واكنشي صريح‌تر و شفاف‌تر از سوي اين طيف است. انتظار مي‌رود كه اين مراجع عدل در جامعه اسلامي ايران دست به دست هم بدهند تا از برخي از حركت‌هايي كه سبب سلب اعتماد و اميد از مردم مي‌شود جلوگيري كنند.

در انتظار اقدام راهگشاي علما

دليل اصلي اين شأن و جايگاه هم بيش از هرچيز ناشي از اين است كه علما مستقل از حكومت‌ها و حتي مردم هستند، باتوجه به اين ويژگي‌هاست كه مي‌توان به نقش مهم و تعيين‌كننده‌اي كه علما به عهده دارند پي برد. به اعتقاد من اين حق‌طلبي و مأمن حق بودن يكي از بزرگ‌ترين رسالت‌هايي است كه علما به عهده دارند و انجام اين وظيفه خطير در مواقع بحراني بيش از پيش از آنان انتظار مي‌رود، زيرا مردم و مسلمانان منتظر هستند كه علما وارد عمل شوند و به اين رسالت الهي عمل كنند، در غير اين صورت جامعه و اسلام و تشيع ضربه بزرگ و جبران‌ناپذيري مي‌بينند، زيرا وقتي انسان آخرين نقطه و بارقه اميدش را از دست بدهد لحظه دردناكي است. خواست‌ها جامعه مسلمان ايران از جامعه آيات عظام و روحانيون را مي‌توان در 9 بند خلاصه كرد:
1- اولين و اصلي‌ترين وظيفه روحانيت، هدايت و راهنمايي همه افراد جامعه است، اين راهنمايي نيز شامل همه آحاد جامعه اعم از تك‌تك شهروندان، مسوولان و اولياي امور مي‌شود. در واقع روحانيت هم هدايت مردم و هم راهنمايي دولت‌ها، حكومت‌ها و اربابان قدرت را به عهده دارد و اربابان قدرت بيش از ديگران بايد خود را نيازمند اين ارشاد بدانند. روحانيت مي‌تواند به عنوان عادل‌ترين و بي‌طرف‌ترين نهاد در يك جامعه ايفاي نقش كند، حقايق را از امور باطل جدا كند، مرزها را مشخص و، راه‌ها را از بيراهه‌ها جدا كند.
2- تبيين و تشريح احكام و قوانين الهي نيز يكي از اين وظايف است، از آنجا كه علما كارشناس دين و متخصص اسلام هستند، بايد احكام الهي و سنت پيامبر را براي جامعه خود تشريح كنند. تنها به اين ترتيب است كه مردم آن جامعه و از آن مهم‌تر صاحبان قدرت ديگر به برداشت‌هاي شخصي براساس منويات دروني خود نمي‌رسند و دين، اساسي براي سوءاستفاده و ايجاد محوريت‌هاي سليقه‌اي نمي‌شود. زدودن پيرايه‌ها و خرافات از چهره نوراني تشيع و اسلام و مبارزه پيگير و شفاف در اين زمينه از ديگر وظايف روحانيت است.
3- حمايت جدي، قاطع و صريح از عدالت و انصاف و همچنين انتقاد و اعتراض نسبت به ظلم و بي‌عدالتي در جامعه نيز يكي از سرلوحه‌هايي است كه براي امين بودن علما لازم و ضروري است و چنانكه در روايت‌هاي نبوي هم بر اين مساله تاكيد شده علما بايد جانب انصاف را رعايت كنند و دست از انتقاد نسبت به ظلم و ناحقي كه در يك جامعه رخ داده است، برندارند و اين مساله بايد در هر دو شكل ماجرا صدق كند، يعني اگر ظلم از سوي مردم به دولتمردي روا شده باشد يا دولتمردي به مردم ظلم كرده باشد، در هر دو صورت نبايد روحانيت سكوت كند. روحانيت بايد مدام به تعريف عدالت در جامعه بپردازد، انصاف را تشريح كند و از روش‌هاي عادلانه با قاطعيت پشتيباني كند.
4- آموزش و نشر فرهنگ و مفاهيم اخلاقي اسلامي در جامعه نيز از عمده وظايف علما و روحانيت به حساب مي‌آيد. مبارزه با انحطاط فرهنگي و سوءاخلاق چه در مورد افراد جامعه و نيز دولتمردان و حاكمان صدق مي‌كند.
5- دعوت به وحدت و اتحاد آحاد ملت، هشدار در مورد جلوگيري ازدامن زدن به اختلافات، كشمكش‌ها و نزاع‌ها نيز يكي از راهكارهايي است كه نياز به پا درمياني علما دارد. ايجاد امنيت و آرامش كامل در سطح جامعه نكته‌اي است كه با حضور علما مي‌توان به راحتي آن را محقق كرد.
6-دفاع از حقوق مردم در برابر قدرتمندان و زورمداران و دفاع از امانت‌هاي مردم مانند آراي آنها، اموال عمومي و دفاع از مطالبات قانوني از ديگر توانايي‌هاي علما و روحانيون است. حضور به موقع علما در اين عرصه مي‌تواند از زورگويي و پايمال شدن حق مردم در اين زمينه‌ها جلوگيري كند.
7- دفاع و پشتيباني از صاحبان فكر و انديشه در جهت رشد و تعالي علم و دانش و فرهيختگي يك جامعه نيز از وظايف علما و جامعه روحانيت به شمار مي‌رود. پشتيباني اين طيف از جامعه اسلامي از صاحبان فكر و انديشه در برابر كساني كه به اشكال گوناگون به حقوق انديشمندان تعدي و تجاوز مي‌كنند، مي‌تواند حاشيه امنيتي را براي انديشمندان يك جامعه ايجاد كند.
8- پرهيز كامل از ايجاد بدبيني نسبت به علماي ديني و مذهبي نيز از وظايف جامعه روحانيت است. اين مهم در صورتي به دست مي‌آيد كه علما و روحانيون به هيچ‌وجه وارد عرصه حمايت مطلق و تام از اربابان قدرت نشوند و در مواقعي كه از شفاف بودن و درست بودن تصميم‌هاي قدرتمندان اطمينان ندارند، به حمايت از آنها نپردازند.
9- پرهيز از تجمل و ثروت‌اندوزي و قدرت‌پرستي كه در متن آيات و رويات نيز نكوهش شده است.

 1. m
  ژوئیه 1, 2009 در 06:55

  lمگر در اين مملكت قانون وجود ندارد كه آقايان براي ديگران تعيين تكليف ميكنند
  آقايان باشعار قانون گرائي عدم دروغ گويي وارد صحنه شدند و احساس خطر نمودند چطور شد
  سوال اين است كه شما در زمان وزارتتان چه كار كرديد جز دروغ چيزي ديگر به مردمي مشغول دفاع ازمملكتشان بودند گفتيد گراني تورم بي عدالتي فساد اداري پورسانت كرفتن هاي جهت آزاد كردن اجناس وارداتي پس از كذشت چندين ماه و نگه داشتن و تخريب اموال مردم در گمركات در حالي مردم در آن موقع با جان و مالشان بر عليه استكبار مبارزه مي كردندشما آقايان م. ح مو- و
  ك ك دنبال تجمل گرائي و ثروت اندوزي در آن موقع نبوديد شما يادتان رفته

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: