خانه > موج سوم > احتمال توقف فعاليت کميته حقيقت ياب مجلس، پس از ديدار فراکسيون اصولگرايان با فرمانده بسيج

احتمال توقف فعاليت کميته حقيقت ياب مجلس، پس از ديدار فراکسيون اصولگرايان با فرمانده بسيج

اعتماد – پس از حدود دو هفته فشار مضاعف به علي لاريجاني و نمايندگان مجلس مبني بر عدم ورود به ماجراي مناقشات اخير، سرانجام نتايج اين جلسه ارائه نشده و مسوولان امنيتي کشور از اين کميته خواستند نتايجي را که تاکنون به دست آورده اند به مسوولان ذي ربط ارائه داده و بررسي هاي خود را به اتمام برسانند. دو شب پيش فراکسيون اصولگرايان مجلس با معاون وزير اطلاعات، معاون وزير کشور و فرمانده کل بسيج جلسه داشتند. گرچه وزير اطلاعات و کشور باز هم (براي سومين بار) حاضر نشود به دعوت نماينده ها پاسخ مثبت بدهند اما معاونان آنها در ديدار با نماينده هاي جناح راستي مجلس از آنها خواستند مجلس در حد قوه مقننه رفتار کرده و بيش از اين وارد مناقشات نشوند. در نهايت اينکه مسوولان اطلاعاتي و امنيتي به گفته علي عباسپور رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات از کميته حقيقت ياب خواستند بيش از اين تحقيقات و بررسي هاي خود را ادامه نداده و نتايجي را که تاکنون به دست آورده اند به مسوولان مربوطه ارائه داده و پرونده هاي کنوني را مختومه کنند. اين درخواست البته دو هفته پيش هم مطرح شده بود. درست يک هفته پس از تشکيل کميته اول حقيقت ياب که قرار بود ماجراي حمله به کوي دانشگاه و مجتمع مسکوني نمايندگان و مجتمع سبحان را بررسي کند، حميدرضا کاتوزيان يکي از فعال ترين اعضاي کميته به جمع خبرنگاران آمد و گفت به ما گفته اند «نبايد فراتر از محدوده وظايف مجلس در موضوعات وارد شويد.» اين اولين هشدار بود و در سه هفته گذشته اين فشارها بارها به صحن علني مجلس کشيده شد و بارها حاميان دولت در قالب نطق و تذکر به هيات رئيسه از جمله به علي لاريجاني هشدار دادند که بايد کار اين کميته لغو شود. اما به گفته نمايندگان اوج اين اعتراض ها در جلسه سه شنبه بعد از ظهر فراکسيون اصولگرايان بوده است. گرچه ترکيب اين فراکسيون به گونه يي است که در نهايت 80 نماينده حامي دولت هستند و حدود 120 نماينده حامي لاريجاني و سياست هاي در پيش گرفته وي، با اين حال معاونان وزير در يک هماهنگي با فرمانده نيروي مقاومت بسيج عنوان کردند خود کاملاً بر موضوعات مسلط بوده و تمام زواياي پنهان آن را دريافته اند و بر اين اساس نيازي به کمک بيش از اين مجلس نيست. حتي محسن کوهکن در پاسخ به اين سوال که چرا مقامات مسوول خواستار پايان دادن به فعاليت کميته مذکور شدند، گفت؛ «آنها از باب محدود کردن مجلس چنين مباحثي را مطرح نمي کنند اما استنادشان اين است که وقتي چند دستگاه ذي صلاح به اين موضوعات رسيدگي مي کنند، ورود مجلس چندان قابل پذيرش نيست. البته اين توجيه چندان نتوانسته نمايندگان را قانع کند، اما فعلاً در غيبت لاريجاني و سفرش به الجزاير، طرف مقابل چند گام به جلو آمده و مجلس را تحت فشار گذاشته است.
درخواست بايکوت شدن شامل کميته حقيقت ياب، ماجراي کشته شد گان ميدان آزادي و همچنين کميته بررسي بازداشت ها هم مي شود. البته محدود کردن نمايندگان مجلس تنها محدود به اين کميته نمي شود چراکه 54 نماينده يي که از وزير کشور به خاطر ضرب و شتم مردم سوال کرده بودند، روز سه شنبه در راهروهاي مجلس با رايزني هاي گسترده رابطان پارلماني وزير کشور روبه رو بودند تا از سوال خود انصراف دهند تا جايي که از جمشيد انصاري طراح سوال فوق چند بار خواسته شد تا بپذيرد حتي براي طرح سوال از وزير به جلسه کميسيون امنيت ملي مجلس نرود. البته اين رايزني ها بي نتيجه ماند و نزديک به 40 نماينده براي پيگيري سوال شان به کميسيون امنيت ملي مي روند اما وزير کشور نمي آيد تا سوال نمايندگان همچنان به تاخير بيفتد. چند ساعت بعد که جلسه فراکسيون با مسوولان امنيتي و اطلاعاتي تشکيل مي شود، مسوولان دو وزارتخانه مذکور شروع به دادن گزارش به همراه گلايه مي کنند. به گفته علي اصغر زارعي، فرمانده نيروي مقاومت بسيج در اين جلسه گزارشي از حوادث قبل و بعد از انتخابات و فعاليت هاي بسيج در اين دوره ارائه کرد. ولي اسماعيلي عضو شوراي مرکزي اصولگرايان مجلس نيز در مورد جلسه عصر سه شنبه مجمع عمومي فراکسيون اصولگرايان گفت؛ در اين جلسه با حضور معاون وزير اطلاعات اغتشاشات اخير مورد بررسي قرار گرفت.
مسوولان نيروهاي امنيتي و انتظامي و بسيج توضيحات مفصلي در خصوص مسائل قبل، روز انتخابات و پس از آن ارائه کردند. نمايندگان مجلس در اين جلسه سوال هايي را در خصوص برخورد نيروهاي انتظامي مطرح کردند که به آنها پاسخ داده شد. به گفته زارعي در اين جلسه حجت الاسلام طائب فرمانده بسيج گزارشي از حوادث قبل و بعد از انتخابات اخير و نيز فعاليت سازمان نيروي مقاومت بسيج ارائه داد. اسماعيلي با اشاره به پرسش نمايندگان از مسوولان مذکور در خصوص شدت برخورد نيروهاي انتظامي با مردم و پاسخ آنان گفت؛ البته برخي مسائل جنبه محرمانه دارد هرچند توضيحات مسوولان در خصوص اغتشاشات ذهن نمايندگان را در موارد زيادي روشن کرد. اما برخي از نمايندگان هم عنوان مي کنند فرمانده بسيج اصلاً حاضر نشد در مورد لباس شخصي هايي که در قالب بسيج در حوادث اين مدت ديده شدند، توضيح دهد. يکي از نمايندگان اصولگرا که خواست نامش بيان نشود، در مورد سخنان طائب گفت؛ «کميته حقيقت ياب مجلس حتي تصاوير افراد لباس شخصي را که به منزل نمايندگان حمله کردند در اختيار دارد. اين افراد شناسايي شدند اما آقاي طائب عنوان مي کرد بسيج برنامه يي براي سازماندهي آنها نداشته و حرکت اين افراد بسيجي خودجوش بوده است.» موضوع مجتمع مسکوني نمايندگان يکي از ماجراهاي مهمي است که کميته حقيقت ياب مجلس به نتايج قابل توجهي در آن دست يافته است. به گفته حميدرضا کاتوزيان از نمايندگان عضو اين کميته، ساعت 2نيمه شب سه شنبه به برج مسکوني نمايندگان در سعادت آباد توسط لباس شخصي ها حمله مي شود که اين افراد داراي بيسيم و ساير تجهيزات بودند و اقدام به تخريب پاويون مجتمع ها و خودروهاي نمايندگان مي کنند. ثروتي، تابش، حسيني و حتي تعدادي از نمايندگان سابق مانند تمدن که هم اکنون استاندار تهران است در اين مجتمع ها زندگي مي کنند. تصاوير دوربين هاي مداربسته اين مجتمع ها در اختيار کميته حقيقت ياب و حتي وزارت اطلاعات قرار داده مي شود. در حال حاضر کميته فوق اصرار دارد بايد با اين افراد که ماهيت آنها مشخص است، برخورد شود. کميته در مورد کوي دانشگاه هم به نتايج قابل تاملي رسيده است. عباسپور رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات خبر داد کميته فوق به مجوزهايي براي ورود نيروي انتظامي دست يافته که بر اساس آن شوراي تامين استان مجوز ورود به کوي دانشگاه را داد. سخنگوي هيات رئيسه هم اعلام کرد مجوزي از سوي فرهاد رهبر رئيس دانشگاه صادر شده است.
فرهاد رهبر هم که سرانجام سکوت را شکست و اعلام کرد اطلاع داشته نيروي انتظامي وارد کوي شده اما او مجوز ورود صادر نکرده است. بر اين اساس کميته حقيقت ياب به يافته هاي جدل برانگيزي دست يافت. در مورد کشته شده هاي روز دوشنبه ميدان آزادي هم که کميته توانسته مقصران اصلي را شناسايي کند، در مورد بازداشت شده ها هم مجلس مصمم است بتواند به ديدار بازداشتي ها برود؛ تلاشي که هيات رئيسه مجلس هم به دنبال دست يافتن آن است. حال بايد منتظر ماند و ديد آيا علي لاريجاني پس از برگشت از الجزاير کوتاه آمده يا همچنان مصر است با وجود مخالفت ها اين موضوع را ادامه دهد.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: