خانه > موج سوم, اینجا و آنجا > احمدي نژاد: سازندگي هخامنشيان هم مثل ما نبود

احمدي نژاد: سازندگي هخامنشيان هم مثل ما نبود

عصر ایران –  محمود احمدي نژاد کارهاي صورت گرفته در مقطع سي ساله پس از پيروزي انقلاب اسلامي را در تاريخ ايران زمين بي سابقه خواند و گفت: دو مقطع سازندگي در زمان هخامنشيان و ساسانيان و يک مقطع هم در زمان صفويان در ايران داشته ايم اما در اين 30 سال کارهايي صورت گرفته است که قابل قياس با هيچ کدام از آن مقاطع نيست. به گزارش واحد مركزي خبر، احمدي نژاد در مراسم گراميداشت روز صنعت و معدن با ستايش از عملكرد جامعه صنعتي و معدني كشور افزود: در مقاطعي که به آنها اشاره کردم در تاريخ ايران کارهاي بسياري صورت گرفت و در آن زمان به نوعي ايران حرف اصلي را مي زد، اما در اين سي سال کارهاي انجام شده قابل مقايسه با آن مقاطع درخشان نيست و بسيار گسترده تر است.رئيس جمهور، ظرفيت ها، توانمندي ها و شايستگي هاي ايران اسلامي را بسيار بيشتر از آن دانست که امروز محقق شده است و در عين حال افزود: امروز که همه جهان در يک رقابت لحظه اي قله ها را فتح مي کند، ايران اسلامي شايستگي فتح همه قله ها را دارد؛ بايد دست به دست هم بدهيم، همت کنيم و ايران را به جايگاه اصلي خود برسانيم.

وي شواهد و دلايل فراواني را مشخص کننده توانايي ايران براي رسيدن به قله هاي جهاني ذکر کرد و گفت: يکي از اين شواهد و دلايل تاريخ کشور ماست و ديگري کارهايي که شما انجام داده ايد.

احمدي نژاد تصريح كرد:  اگر در اين شرايط و با همت شما بتوانيم روي پاي خود بايستيم و توليد را سر پا نگه داريم قطعاً در شرايط آرام ‌تري که در پيش داريم مي توانيم توليد را به مراتب بهتر و قوي تر از قبل به پيش ببريم.

وي خاطرنشان ساخت:‌ به رغم همه تحريم‌ها ، محدوديت‌ها و فشارها امروز صنعت ما به مراتب پيشرفته تر از 3 تا 5 سال گذشته است و اين حاصل تلاش جامعه صنعتي و معدني کشور است که به آن افتخار مي کنيم.

رئيس جمهور به ايستادگي جامعه صنعتي و معدني کشور در شرايط سخت چهار سال گذشته اشاره وتصريح کرد: علاوه بر فشارها و محدوديت‌هايي مانند تحريم مالي که با آن مواجه بوديم ، بحران جهاني هم به آن اضافه شد که هنوز هم ادامه دارد و همه نمودارها در بسياري از کشورها رو به پايين است اما رشد صنعتي و معدني ما به فضل الهي و با تلاش شما جامعه صنعتي و معدني کشور مثبت و روزافزون است و ما به آن مي باليم.

حوادث انتخابات براي انحراف از بحران بود

احمدي نژاد با بيان اينکه کشورهاي بحران زده مالي بسيار تلاش کردند تا هر طور شده است توجه جهان را از اين بحران بزرگ به سويي ديگر تغيير دهند گفت: خيلي سعي کردند که با حواشي اي که درست مي کنند ذهن ها را از اين بحران عظيم برگردانند و براي مثال آنفلوآنزاي خوکي را درست يا سعي کردند از مسئله انتخابات ما چيز ديگري بسازند و ذهن ها را به سوي آن منحرف کنند اما همچنان درگير اين بحران بزرگ هستند و نمي توانند آن را انکار کنند.

احمدي نژاد در ادامه سخنان خود به اهداف دشمنان ايران اسلامي در ماجراي هسته اي اشاره کرد و افزود: آنها دو هدف را در زمينه هاي سياسي، علمي و اقتصادي پيگيري مي کردند که به فضل پروردگار در هر دو شکست خوردند.

رئيس جمهور با بيان اينکه آنها مي خواستند در زمينه سياسي عزت و استقلال ايران را در هم بشکنند گفت: آنها در صدد شکستن استقلال ملت ايران بودند و حتي مي خواستند درب انديشه ايراني نيز بسته شود و هر گاه که آنها اراده کردند فکرهايي که در ذهن دانشمندان ماست عملياتي شود که با ايستادگي ملت نتوانستند.

وي با اشاره به خواسته هاي زياد آنان در آن مقطع تصريح کرد: حتي با وجود اين، آنها ايران را محور شرارت خواندند و گفتند بايد به اين کشور حمله کنيم.

احمدي نژاد با تشريح اهداف علمي و اقتصادي دشمنان ايران اسلامي در موضوع هسته اي گفت: آنها در صدد اين بودند و هستند که فناوري هاي پيشرفته را در انحصار خود بگيرند و معلوم است کشوري که فناوري هاي پيشرفته نداشته باشد هميشه عقب خواهد ماند و به لطف خدا در اين زمينه هم شکست خوردند.

رئيس جمهور با بيان اينکه دشمنان ايران اسلامي در چهار سال گذشته سنگين ترين فشارهاي سياسي و اقتصادي را بر ما تحميل کردند به بيان دلايل شکست آنها در اين مسير پرداخت و افزود: يک بخش از اين دلايل بدون ترديد به همت شما نمايندگان جامعه صنعت و معدن کشور برمي گردد.

وي اضافه کرد: دشمنان مي خواستند با تحريم، توليد و صنعت ما را متوقف و بحران درست کنند که با افتخار مي توانم اعلام کنم با ايستادگي شما، امروز آنها نه تنها نتوانستند به اين هدف برسند، بلکه صنعت ما نسبت به سه تا پنج سال گذشته پيشرفته تر شده است.

اختصاص 5 ميليارددلار تسهيلات به بخش صنعت

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنانش، از اختصاص 5 ميليارد دلار تسهيلات با سود پايين براي سرمايه در گردش واحدهاي توليدي خبر داد.

احمدي نژاد در همايش روز صنعت و معدن در سالن اجلاس سران گفت: نمايندگان مجلس در قانون بودجه پيشنهاد دولت را براي اختصاص 3 ميليارد دلار به عنوان سرمايه در گردش واحدهاي توليدي با روي باز پذيرفتند.

وي افزود: از جانب رئيس کل بانک مرکزي نيز مي خواهم بگويم 2 ميليارد دلار وي اختصاص دهد تا با تخصيص 5 ميليارد دلار به عنوان سرمايه در گردش واحدهاي توليدي گره اي از مشکلات آنان گشوده شود.

رئيس جمهور يادآور شد: البته اين علاوه بر ارزي است که براي سرمايه گذاري در اختيار وزارت صنايع و معادن قرار گرفته است.

احمدي نژاد، بخش صنعت و معدن را موتور محرک اقتصاد کشور دانست و افزود: هر گاه صنعت و معدن با نشاط و سريع حرکت کند بقيه بخش ها نيز به سرعت حرکت خواهد کرد.

رئيس جمهور تاکيد کرد: سرفصل کار دولت آن است که خود را از رقابت با مردم کنار بکشد زيرا دولت رقيب شما نيست.

احمدي نژاد گفت: براي تحقق اين هدف نخست بايد موانع را از پيش پاي شما برداريم و ديگر آنکه شما را پشتيباني کنيم.

رئيس جمهور افزود: تحولات صنعتي در دنيا لحظه به لحظه است که براين اساس ما نيز بايد به طور لحظه اي به بازنگري صنايع و روزآمد کردن آن بپردازيم که شما (صنعتگران) خود بايد به صحنه بياييد و عمل کنيد.

احمدي نژاد تاکيد کرد: تجربه نشان داده است که زماني برنامه ها به طور مناسب و عملياتي تهيه خواهد شد که بدنه اصلي کار صنعت در آن مشارکت فعال داشته باشد.

رئيس جمهور با اشاره به موانع عرصه صنعت گفت: بدون ترديد يکي از موانع اصلي در اين باره بوروکراسي است.

احمدي نژاد افزود: به ما مي گفتند چرا سفر استاني مي رويد که در پاسخ گفتم به صد علت اما فقط يک علت کافي است و آن بوروکراسي است زيرا ما بوروکراسي را دور زديم.

رئيس جمهور گفت: بوروکراسي امري موروثي و اقتباسي است و مربوط به فرهنگ ايراني نيست به همين علت بايد آن را اصلاح کنيم.

احمدي نژاد تاکيد کرد: بوروکراسي بايد در خدمت توليد ، صنعت، ‌معدن و پيشرفت کشور باشد نه ترمز آن که اکنون در حال شکسته شدن است.

رئيس جمهور، بحث منابع بانکي را از ديگر موانع عرصه صنعت برشمرد و افزود: کار و توليد نيازمند منابع است و من باور ندارم که بانک، بنگاهي اقتصادي در کنار کار صنعتي است اگر چه برخي با اين ديدگاه مخالفند.

احمدي نژاد گفت: بانک، نهادي پشتيبان و تسهيل کننده است که بايد در خدمت توليد باشد و اگر چنين فضايي در کشور حاکم نشود به معناي نابودي توليد و رشد ربا و نزول خواري در کشور است.

تاكيد بر اصلاحات بانكي

رئيس جمهور در ادامه سخنانش بر لزوم از بين رفتن مقاومت در برابر اصلاحات بانکي تاکيد کرد و گفت: مهمترين مقاومت در برابر اصلاحات بانکي، مقاومتي است که در ذهن برخي شکل گرفته است که بايد با کمک شما (صنعتگران) آن را به طور کامل از سر راه برداريم.

رئيس جمهور افزود: همکارانم در نظام بانکي تلاش بسيار مي کنند اما اگر شبکه بانکي خود را رقيب بنگاه هاي اقتصادي نداند بلکه به عنوان خادم عمل کند چرخش پول و اثرگذاري سياست هاي مالي و پولي تسريع مي شود.

احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود ضرب المثل هاي ايراني را بسيار حکيمانه دانست و گفت: از قديم گفته اند «کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من»، يک ملت بزرگ اگر بخواهد سري در سرها درآورد بايد روي پاي خود بايستد.

رئيس جمهور افزود: ما با کسي دعوا نداريم و هيچگاه به قصد کشور گشايي به جايي حمله نکرده ايم، ما در پي صلح و برادري هستيم.

احمدي نژاد با اشاره به اهداف توليد فيلم ضد ايراني 300 گفت: آنان چون زورشان به ما نمي رسد با توليد اين فيلم درصدد انتقام از تاريخ برآمدند و گفتند زماني، ايران 28 ملت را زير سيطره خود درآورده بود.

رئيس جمهور افزود: در آن فيلم دو دروغ بزرگ وجود دارد که من در پاسخ به آن گفتم 28 ملت نبود 42 ملت بود ضمن آنکه اين امر از روي زور نبود بلکه آنقدر فرهنگ ما متعالي است که ملت هاي ديگر درپي پيوستن به حوزه فرهنگي ما هستند.

نگاه به بازارهاي جهاني

رئيس جمهور گفت: نگاه صنعتگران ما بايد به بازارهاي جهاني باشد و دولت براي تحقق اين هدف در خدمت صنعتگران است.

احمدي نژاد افزود: اکنون توليدات ايران در 56 کشور به طور مستمر عرضه مي شود که بايد به 180 کشور ارتقا يابد.
رئيس جمهور تاکيد کرد: اگر مي خواهيم اقتصادمان جهش پيدا کند بايد حتما وارد اقتصاد جهاني شويم که البته براي تحقق اين هدف بايد از واردات کالاهاي بنجل جلوگيري شود.

احمدي نژاد گفت: در سفر به حدود 50 کشور جهان با ارزيابي دقيق، قاطعانه اعلام مي کنم توانمندي و ابتکارات شما نه فقط از آن کشورها کم ندارد بلکه مي تواند بالاتر هم باشد.

رئيس جمهور افزود: البته مشکلات همواره وجود دارد و فقط سطح و جنس آن عوض مي شود و گرنه کجاي دنيا با مشکل مواجه نيست؟

احمدي نژاد گفت: دو کشور در اروپا وجود دارد که مي گويند وضع آنها خيلي خوب است در حاليکه رئيس جمهور يکي از همين کشورها در گفتگو با من 30 دقيقه از مشکلات و بحران هاي کشورش سخن گفت و اظهار داشت که امواج مشکلات بسيار شکننده است و راهبردي براي حل آن وجود ندارد.

رئيس جمهور افزود: سال ها پيش مشکلاتي داشتيم که البته با مشکلات کنوني قابل مقايسه نيست زيرا ملت زماني که تصميم مي گيرد رو به جلو حرکت کند معنايش مواجهه با مشکلات است.

احمدي نژاد افزود: هنر ايراني ها غلبه بر مشکلات است و اکنون به نقطه اي رسيده ايم که بايد با چند پرش بلند، خود را به سطوح عالي برسانيم.

رئيس جمهور گفت: عميقا معتقدم با توانمندي هاي داخلي مي توان اين ماموريت را انجام داد و نگاه شما بايد در سطح جهاني باشد.

احمدي نژاد با تاکيد بر لزوم تحقق بهره وري در عرصه عمل گفت: اينکه مدام براي افزايش بهره وري بخشنامه صادر کنيم چه سودي دارد، اين امر ديکته اي نيست.

رئيس جمهور افزود: دانشگاههاي ما توليدات علمي بسيار بالايي دارند و جوانان بسيار تيزهوش و مسلطي داريم که براي افزايش بهره وري بايد ارتباط (صنعت و دانشگاه) را برقرار کرد.

احمدي نژاد گفت: هنوز هم وقتي بحث پژوهش مي شود نگاه ها به دست دولت است اما مگر دولت چقدر توانايي دارد؟

رئيس جمهور بازدهي بودجه هاي دولتي در بخش پژوهش را کمتر از 50 درصد دانست و افزود: با ارزيابي اين موضوع متوجه شديم 57 درصد بودجه هاي پژوهشي صرف کارکنان و فقط 43 درصد صرف پژوهش مي شود.

احمدي نژاد با تاکيد بر لزوم حمايت از دانشگاه ها تاکيد و اضافه کرد: طرح هاي خود را به دانشگاهها بدهيد ما نيز حمايت مي کنيم به نحوي که به دانشگاه ها اعلام مي کنيم هر طرحي که از بخش صنعت بگيرند 50 درصد هزينه اش را مي دهيم.

تاکيد بر اصلاح قانون کار

رئيس جمهور گفت: چند سال قبل نظام مارکسيسم از هم فرو پاشيد و اکنون نظام سرمايه‌داري به بن‌بست رسيده است و بايد نظام جايگزيني به دنيا معرفي شود.

محمود احمدي نژاد در مراسم روز صنعت و معدن افزود: مارکسيست ها به تاريخ پيوسته اند و کفگير اقتصاد سرمايه داري نيز به ته ديگ خورده است آيا دنيا بدون نظام اقتصادي مي تواند ادامه دهد؟ خير.

رئيس جمهور با طرح اين پرسش که نظام مطلوب جايگزين نظام سرمايه داري چيست و چه کسي بايد آن را معرفي کند؟ گفت: آيا باز هم بايد منتظر کساني باشيم که صد سال ثروت هاي دنيا را بردند و تورم را به کشورهاي ديگر منتقل و تحميل کردند در اين باره اقدام کنند يا ما بايد حرکت کنيم؟

احمدي نژاد افزود: ما بايد اخلاق توليد و روابط توليدمان را به دنيا صادر و معرفي کنيم، من باور دارم که اين امر شدني است؛ البته بايد به سرعت داخل کشور را بسازيم تا بتوانيم الگوي خود را ارائه کنيم.

رييس‌ جمهور همچنين به ضرورت اصلاح قانون کار اشاره کرد و گفت: با محوريت وزارت صنايع و معادن، همکاري وزارت کار و معاونت حقوقي رياست ‌جمهوري و با حفظ امنيت شغلي و کرامت کارگران بايد در اين قانون بازنگري شود تا در آن، کار و روابط کار در خدمت کار، کارگران و کارفرمايان و توليد کشور قرار بگيرد.

احمدي نژاد همچنين بر لزوم ادغام وزارتخانه هاي صنايع و بازرگاني تاكيد كرد و گفت: ما بايد وزارت بازرگاني و وزارت صنايع و معادن را در همه ادغام كنيم و هدف آن رشد توليد ملي باشد، ما و شما نيز اين همت را داريد كه در خدمت ملت ايران باشيد البته بايد اين موضوع به تصويب مجلس شوراي اسلامي برسد.

وي در پايان از برگزاري نشست مشترک هيئت دولت و اهالي صنعت و معدن در آينده‌ نزديک خبر داد.

بر اساس اين گزارش در اين مراسم داودي معاون اول رئيس جمهور، هاشمي رييس کميسيون صنعت و معدن در مجلس و تعدادي ديگر از نمايندگان مجلس و اهالي صنعت حضور داشتند.
Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: