خانه > موج سوم, اینجا و آنجا, اعتماد ملی > نظامي‌ها، لباس شخصي‌ها را مي‌شناسند

نظامي‌ها، لباس شخصي‌ها را مي‌شناسند

تابناک – «وزراي اطلاعات و كشور از توضيح سر باز زدند»، «لباس‌شخصي‌ها دانشجويان را به پليس تحويل داده‌اند»، «چرا در ميان بازداشتي‌ها لباس شخصي ديده نمي‌شود؟» از جمله محورهاي انتقادات فراكسيون خط امام به مسوولان امنيتي كشور در جريان ناآرامي‌هاي پس از انتخابات است. محمدرضا تابش، دبير فراكسيون اقليت در تشريح اقدامات و پيگيري‌هاي اين فراكسيون براي ريشه‌يابي ناآرامي‌هاي اخير و رسيدگي به وضعيت بازداشت‌شدگان با انتقاد به اقدامات مسوولان امنيتي كشور به احمدي‌نژاد توصيه كرد تا به وظيفه‌اش براي اجراي قانون عمل كند.

عدالت قرباني مصلحت شد
تابش، دبير فراكسيون اقليت در تشريح اقدامات نمايندگان اصلاح‌طلب درباره حوادث بعد از انتخابات گفت: انتظار اين بود که در سالروز ولادت مظهر عدالت امام علي(ع) شرايط به گونه‌اي فراهم شود تا جامعه طراوت و شادابي لازم را بازيابد و شرايط براي بازگشت تدريجي وفاق جمعي و هم‌انديشي براي گذر از بحران ايجاد شده و ايجاد اعتمادملي مهيا شود. نماينده اردکان افزود: علي‌رغم اين انتظار شاهد بوديم که متاسفانه در جريانات پس از انتخابات، عدالت در پيشگاه مصلحت قرباني شد و اقدامات خلاف قانون و شرع که با مباني جمهوري اسلامي منافات داشت صورت گرفت و محوري‌ترين آن که استقرار عدالت و دفاع از حقوق و خواست آحاد ملت بود به فراموشي سپرده شد.

وزراي اطلاعات و كشور از توضيح سر باز زدند
تابش با بيان اينکه اين فراکسيون در خصوص حوادث پس از انتخابات رياست‌جمهوري رايزني‌هاي متعددي داشت تا به بازگشت اعتماد عمومي به جامعه کمک کند، بخشي از اين اقدامات را براي آگاهي ملت ايران بيان کرد. دبيرکل فراکسيون خط امام با اشاره به حوادث کوي دانشگاه و حمله به مجتمع‌هاي مسکوني مردم، از جمله مجتمع مسکوني نمايندگان در مجلس شوراي اسلامي و دستگيري فعالان برجسته سياسي، گفت: تذکرات و سوالات متعددي از وزراي اطلاعات، کشور، دادگستري، علوم و ارتباطات مطرح شد. وي يادآور شد: متاسفانه وزراي اطلاعات و کشور برخلاف صراحت قانون از حضور در کميسيون امنيت ملي سر باز زدند و توضيحات وزير دادگستري نيز قانع‌کننده نبود.
براي رسيدگي به وضعيت بازداشت‌شدگان به شاهرودي نامه نوشتيم
نماينده اردکان افزود: پس از اصرار نمايندگان مردم مبني برآنکه دستگيرشدگان اين حوادث از حقوق اوليه قانوني محروم مانده‌اند، مقرر شد تا سوال از وزراي کشور و اطلاعات جهت طرح به صحن علني مجلس ارجاع شود و در حوزه قضايي نيز امکان بازديد از زندان‌ها و ديدار با بازداشت‌شدگان و گفت‌وگو با دادستان فراهم آيد و در صورت عدم رفع ابهام براي نمايندگان سوال در صحن پيگيري شود. تابش ادامه داد: ما به منظور پيگيري حقوق حقه ملت، طي نامه‌اي از رياست قوه قضائيه خواستيم تا امکان ديدار نمايندگان با بازداشت‌شدگان و اطلاع از وضعيت نگهداري آنها و همچنين چگونگي رعايت حقوق شهروندي آنها فراهم آيد. به گفته دبيرکل فراکسيون خط امام، ‌هاشمي‌شاهرودي اين درخواست را به دري نجف‌آبادي دادستان کل کشور و عضو کميته ويژه اين حوادث در قوه قضائيه ارجاع داد.

چرا در ميان بازداشتي‌ها لباس شخصي ديده نمي‌شود؟
وي ابراز اميدواري کرد که هر چه زودتر تمهيدات لازم جهت تحقق اين خواست نمايندگان فراهم آيد و خانواده‌هاي بازداشت‌شدگان از نگراني‌هاي بحق درآيند. تابش افزود: در خصوص پرونده تاسف‌بار کوي دانشگاه که منجر به تکرر رويدادي تلخ در عرصه علم و فرهنگ شد، کميته‌اي از سوي رئيس مجلس تشکيل شد و گزارش کميته نيز تدوين شده و متاسفانه حاوي نکات و مسائلي است که مي‌بايست هرچه زودتر نسبت به آن چاره‌انديشي شود.

نظامي‌ها، لباس شخصي‌ها را مي‌شناسند
دبيرکل فراکسيون خط امام (ره)مجلس با اشاره به نشست‌هايي که اعضاي اين فراکسيون با اين هيات داشته‌اند، افزود: به نظر مي‌رسد اگر نگوييم هماهنگي اما شواهد و قرائني به دست آمده که حکايت از آن دارد که نيروهاي نظامي و انتظامي، لباس شخصي‌ها را مي‌شناسند که دو مساله اين قرينه را تقويت مي‌کند. وي درباره حوادث كوي دانشگاه گفت: چرا آن شب که متجاوز از يکصد دانشجو بازداشت شدند در ميان بازداشتي‌ها يک نفر لباس شخصي هم ديده نمي‌شود.

لباس شخصي‌ها دانشجويان را به پليس تحويل داده‌اند
نماينده اردکان افزود: مساله دوم آنکه بنا به گفته شاهدان عيني، لباس شخصي‌ها به عنوان نيروهاي عمل‌کننده، دانشجويان را دستگير و بيرون کوي به نيروهاي پليس تحويل مي‌دادند. تابش تاکيد کرد: ما اميدواريم کميته تعيين شده از طرف رياست مجلس، با همکاري ساير دستگاه‌هاي ذي‌ربط، مسببين حمله به کوي دانشگاه تهران و ديگر دانشگاه‌ها را معرفي و مجازات کنند تا ساحت علم و انديشه براي هميشه از اين ترک‌تازي‌ها و اقدامات خودسرانه که قلب ملت و به‌خصوص دانشگاهيان را به درد آورده مصون و محفوظ بماند.

ديدار با خانواده‌هاي بازداشت‌شدگان
وي اقدام ديگر فراکسيون خط امام در خصوص حوادث بعد از انتخابات را برگزاري نشست مشترک نمايندگان عضو اين فراکسيون و خانواده‌هاي تني چند از فعالان سياسي، دانشجويان، روزنامه‌نگاران و ديگر اقشار مردم که در اين حوادث دستگير شدند، عنوان کرد. دبيرکل فراکسيون خط امام خاطرنشان كرد: بعد از اين نشست، فراکسيون، نگراني‌ها و دغدغه‌هاي خانواده‌هاي بازداشت‌شدگان اخير به رئيس و نايب‌رئيس مجلس و دادستان تهران منتقل نمود و مقرر شد که تسهيلات قانوني مورد تقاضاي خانواده‌هاي زندانيان فراهم شود.

احمدي‌نژاد عكس‌العمل نشان دهد
تابش در بخش ديگري از سخنانش خطاب به احمدي‌نژاد به عنوان رئيس دولت نهم گفت: فراکسيون اقليت از احمدي‌نژاد که وظيفه نظارت بر حسن اجراي قانون اساسي را عهده‌دار است و در دادن متذکرات متعدد و مکرر به مجلس مبني بر رعايت قانون سابقه‌اي طولاني دارد، مي‌خواهد تا در مقطع حساس کنوني که بسياري از اصول قانون اساسي در مواجهه با ملت و فعالان سياسي نقض شده است، عکس‌العمل نشان داده و از حقوق آحاد ملت دفاع کند. وي تاکيد کرد: تاريخ دوگانگي ما در برخورد با قضاياي مختلف را در حافظه خود ثبت خواهد کرد،. تاريخ روزي بي‌رحمانه در مورد ما قضاوت خواهد کرد که ايرانيان تابعه يا همکار با دولت انگلستان در فاصله چند روز آزاد مي‌شوند اما فعالان سياسي ايران که روزگاري در منصب وزير، معاون وزير، نايب‌رئيس يا نماينده مجلس بوده‌اند و يا فعالان دانشجويي، جوانان و ديگر آحاد ملت، روزها در بدترين شرايط در بند نگهداري شدند و کمترين حقوق شهروندي آنها که تماس با خانواده‌و يا دسترسي به امکانات اوليه همچون دارو بوده است بعضا با مشکلات جدي مواجه شد.

مقابله با كجروي‌ها را
وظيفه خود مي‌دانيم
دبيرکل فراکسيون خط امام همچنين تصريح کرد: ما وظيفه خود مي‌دانيم تا در جهت صيانت از قانون اساسي و دفاع از حقوق مردم از هيچ کوششي فروگذار نکرده و با کجروي‌ها، بداخلاقي‌ها و اعمال خلاف شرع و قانون که به نام دفاع از دين و نظام صورت مي‌گيرد مقابله کنيم و همواره بر مدار اعتدال و منطق و قانون حرکت نموده و آموزه‌هاي ديني و اخلاقي را نصب العين حرکت و رفتار خود قرار دهيم. وي با اشاره به ديدار اخير نمايندگان ملت با رهبر معظم انقلاب، افزود: ما بيانات رهبري انقلاب در ملاقات اخير در دفاع از آزادي عمل نمايندگان براي ايفاي مسووليت قانوني را نصب‌العين خود قرار داده و بر انجام اين رسالت سنگين مصمم‌تر از گذشته گام خواهيم برداشت.

از بازداشت‌شدگان و اتهاماتشان آمار دقيق تهيه مي‌كنيم
تابش در حالي اقدامات قريب به سه هفته‌اي فراكسيون متبوعش درباره ناآرامي‌هاي اخير را تشريح كرد كه اين فراكسيون در گامي فراتر از بررسي‌هاي صورت گرفته‌اش در نظر دارد آمار دقيقي از بازداشت‌شدگان و اتهامات آنها را تهيه كند. در همين راستا رئيس كميته سياسي فراكسيون خط امام با اشاره به تشكيل كميته‌اي جهت پيگيري وضعيت بازداشت‌شدگان اخير از سوي اين فراكسيون گفت: اين كميته با مسوولان و مقامات رسمي قوه قضائيه كه در حل اين مشكل مي‌توانند موثر باشند ديدارهايي را خواهد داشت. جمشيد انصاري با اشاره به طرح اين موضوع در جلسه‌مجمع عمومي فراكسيون خط امام(ره) مجلس گفت: كميته پيگير وضعيت بازداشت‌شدگان به عنوان يكي از سه وظيفه‌اي كه براي آن مشخص شده است، قرار است با كمك خانواده اين افراد و مراجع مسوول، دادستاني و دستگاه‌هاي امنيتي و انتظامي، نسبت به تهيه آمار دقيق‌تري از اين افراد و نحوه دستگيري‌شان و اتهامات وارده به آنها اقدام كند. نماينده زنجان گفت: همچنين پس از ملاقاتي كه اين كميته با مسوولاني از قوه قضائيه و ساير مقامات موثر در اين قضيه خواهد داشت، اطلاع‌رساني‌هاي لازم را انجام خواهد داد. رئيس كميته سياسي فراكسيون خط امام با تاكيد بر لزوم تشكيل يك كابينه قوي از سوي دولت دهم خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه يك دوره چهار ساله از عملكرد دولت سپري شده است، ارزيابي‌هاي دقيقي از عملكرد تك تك وزرا و واقعيات موجود در اين دوره وجود دارد كه رئيس دولت بايد بر اساس اين قضايا تصميم‌گيري كند.

دولت و قوه‌قضائيه بازداشت‌شدگان بي‌گناه را آزاد کنند
هرچند كه رسيدگي به وضعيت بازداشت‌شدگان اخير از سوي فراكسيون اصلاح‌طلبان كه در اقليت مجلس قرار گرفته‌اند با حساسيت ويژه‌اي دنبال مي‌شود اما اصولگرايان مجلس نيز هرچند كه قاطعانه در اين حوزه وارد نشده‌اند اما جسته و گريخته بر روشن شدن هرچه زودتر وضعيت بازداشت‌شدگان تاكيد مي‌كنند. در همين راستا نايب‌رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با اعلام به تعويق افتادن ديدارها و پيگيري‌هاي اين کميسيون درباره حوادث اخير، خواستار آن شد که قوه مجريه وقوه قضائيه هرچه سريع‌تر زمينه آزادي کساني که بي‌گناه بوده وهم اکنون در بازداشت به‌سر مي‌برند را فراهم نمايند. حسين سبحاني‌نيا افزود: قوه مجريه و قوه قضائيه بايد از اين فرصت استفاده کرده و هرچه سريع‌تر زمينه آزادي کساني را که بي‌گناه بوده وهم اکنون در بازداشت به‌سر مي‌برند را فراهم نمايد تا خانواده‌هايشان هم از نگراني درآيند.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: