خانه > موج سوم, اینجا و آنجا, خبر تصویر > اعتصاب غذا در برابر سازمان ملل برای حمایت از معترضان ایرانی

اعتصاب غذا در برابر سازمان ملل برای حمایت از معترضان ایرانی

امیرکبیر – اعتصاب غذای دهها تن از روشنفکران، هنرمندان، فعالان سياسی و مدافعان حقوق بشر روز چهارشنبه در مقابل ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک آغاز شد و قرار است سه روز ادامه یابد. در هفته های اخير، تظاهرات گسترده ای در شهرهای ايران در اعتراض به نتايج انتخابات رياست جمهوری ۲۲ خرداد صورت گرفته است. معترضان در اين تظاهرات خواستار ابطال نتايج انتخابات رياست جمهوری شده اند.

پيشتر، ۲۶ تن از روشنفکران، فعالان سياسی و مدافعان حقوق بشر با انتشار نامه ای اعلام کردند که در برابر ساختمان سازمان ملل متحد در نيويورک اقدام به اعتصاب غذا خواهند کرد. از جمله امضاء کنندگان اين نامه عبدالعلی بازرگان، حسين بشيريه، نيره توحيدی، فاطمه حقيقت جو، کاظم علمداری، منصور فرهنگ، احمد کريمی حکاک، مهرانگيز کار، اکبر گنجی و مهرداد مشايخی هستند.

«پشتيبانی از جنبش سبز مردم ايران و محکوم کردن تقلب گسترده در انتخابات، سرکوب بی رحمانه اعتراضات مردمی و بازداشت غير قانونی صدها شهروند و فعال سياسی و اجتماعی» از جمله اهداف اعتصاب غذای امضاء کنندگان نامه در مقابل سازمان ملل متحد در نيويورک است.

امضاکنندگان این نامه، با اشاره به آنچه «کودتای دولت حاکم بر ايران» عليه مردم ناميده اند، نوشته اند: « … دولت برآمده از کودتا در برابر موج اعتراضات گسترده، اما آرام و صلح جويانه مردم نسبت به نقض آشکار حقوق اساسی شان دست به سرکوبی بسيار خشونت آميز و بی رحمانه زده است.»

در اين حال، شمار ديگری از هنرمندان و نویسندگان ایرانی چون رضا براهنی، گوگوش، ابی، منيرو روانی پور، شهريار قنبری و شاهين نجفی نيز در روزهای اخير اعلام کرده بودند که در اين اعتصاب غذا شرکت خواهند کرد.

در اين ميان، ده ها تن نيز حمايت خود را از اين حرکت اعتراضی ابراز داشته اند.

اين نامه در ابتدا از سوی طاهر احمدزاده، يرواند آبراهاميان، مهرزاد بروجردی، شهرنوش پارسی پور، عبدالکريم سروش، علی کشتگر، محسن مخملباف، رضا معينی، اکبر موسوی خوئينی ها و حسن يوسفی اشکوری مورد حمايت قرار گرفت.

پس از آن نيز چهره های سرشناسی همچون نوام چامسکی، نوسینده سرشناس آمریکایی، و رابرت ردفورد، هرنپیشه هالیوود، حمايت خود را از اين حرکت اعتراضی اعلام کرده اند.

در همين حال، ۲۶ تن ديگر از اساتيد دانشگاه، فعالان مدنی و مديران گوگل نيز روز دوشنبه با انتشار بيانه ای به جمع حاميان اعتصاب غذای سه روزه پيوستند.

از جمله اين افراد، مارتا نسبام، جوشوا کوهن، عباس ميلانی، بتسی کوهن و جوآن لاندی هستند.

در اين بيانيه آمده است: « … در پاسخ به انتخابات رياست جمهوری ۲۲ خرداد، جنبش سبز دموکراتيک ايران سر بر آورد. در واکنش به سرکوب اين جنبش از سوی جمهوری اسلامی، اکبر گنجی دراقدامی هماهنگ، همه را به شرکت در اعتصاب غذا فرا خوانده است تا جنبش سبز ايران مورد حمايت جهانی قرار گيرد.»

امضاکنندگان بيانيه «از همه آزاديخواهان دعوت کرده اند تا برای نشان دادن همبستگی با مردم ايران» به اين اعتصاب غذا بپيوندند.

رادیو فردا

آغاز اعتصاب غذای عده ای از ایرانیان در نیویورک

جمعی از ایرانیان مقیم آمریکا، در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، وقایع پس از آن و خشونت علیه معترضان، از روز چهارشنبه، 22 ژوئیه مقابل ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک دست به اعتصاب غذا زده اند.

اکبر گنجی، فعال حقوق بشر ، از پایه گذاران این حرکت اعتراضی است و شماری از چهره های سرشناس سیاسی و فرهنگی هم اعلام کرده اند که در این اعتصاب غذای سه روزه شرکت می کنند.

این برنامه تا ساعت 8 شب به وقت نیویورک ادامه خواهد داشت.

بجز ایرانیان تعدادی از چهره های سرشناس غیر ایرانی از جمله نوام چامسکی متفکر آمریکایی و رابرت ردفورد بازیگر سینما از این اعتصاب غذا حمایت کرده اند.

مهرنوش پورضیایی، خبرنگار بی بی سی فارسی که در محل برگزاری اعتصاب غذا حضور دارد می گوید که حدود 500 نفر که اغلب پیراهن سبز بر تن دارند و یا مچ بند و سربند سبز بسته اند در روز اول اعتصاب حضور داشته اند.

گوگوش، خواننده و شهره آغداشلو، بازیگر ایرانی نیز در مقابل مقر سازمان ملل متحد به اعتصاب کنندگان پیوسته اند. پیشتر ابی، خواننده موسیقی پاپ ایرانی اعلام کرده بود که در این اعتصاب غذا شرکت خواهد کرد.

36 نفر از روشنفکران ایرانی مقیم آمریکا و کانادا در نامه ای اعلام کرده بودند که برای «پشتیبانی از جنبش سبز مردم ایران» در این اعتصاب شرکت می کنند.

آنها در بیانیه ای نوشته اند که به قصد «محکوم کردن تقلب گسترده درانتخابات، سرکوب بی رحمانه اعتراضات مردمی و بازداشت غیرقانونی صدها شهروند و فعال سیاسی و اجتماعی» به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا می زنند.

حمید دباشی، استاد دانشگاه کلمبیا و از امضا کنندگان این بیانیه که در محل برگزاری اعتصاب حضور داشت به بخش فارسی بی بی سی گفت: نهضت سبز، نهضتی فراگیر است که فقط طرفداران موسوی را در برنمی گیرد و اعتصاب کنندگان در اینجا (نیویورک) به نمایندگی از همه ایرانیان در سراسر جهان دست به اعتراض زده اند و خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی هستند.

اکبر گنجی نیز ضمن درخواست آزادی زندانیان سیاسی به بی بی سی گفت: خواست همه ما یک نظام دمکراتیک ملتزم به حقوق بشر است.

در میان امضا کنندگان این بیانیه نامهایی چون عبدالعلی بازرگان (فرزند نخست وزیر دولت موقت پس از انقلاب)، فاطمه حقیقت جو (نماینده پیشین مجلس)، حسین بشیریه (استاد سابق دانشگاه تهران)، مصطفی رخ صفت (از مدیران ماهنامه کیان) و مهرانگیز کار (حقوقدان و فعال حقوق زنان) دیده می شود.

همچنین 16 چهره سیاسی و فرهنگی دیگر نیز از این اعتصاب حمایت کرده اند؛ کسانی چون شهرنوش پارسی پور (نویسنده)، عبدالکریم سروش (پژوهشگر دینی)، محسن مخملباف (نویسنده و کارگردان)، علی اکبر موسوی خوئینی (نماینده پیشین مجلس) و حسن یوسفی اشکوری (پژوهشگر دینی).

بی بی سی

آغاز اعتصاب غذا مقابل سازمان ملل

اعتصاب غذای سه روزه گروهی از روشنفکران، هنرمندان، فعالان سیاسی و حقوق بشر در حمایت از معترضان به نتیجه انتخابات ایران، مقابل دفتر سازمان ملل در نیویورک آغاز شد.

۲۶ تن از روشنفکران ایرانی پیش‌تر اعلام کرده بودند که قصد دارند از روز ۳۱ تیر تا دوم مرداد ماه، به مدت سه روز در برابر مقر سازمان ملل در نیویورک دست به اعتصاب غذا بزنند.

«اعلام پشتیبانی از جنبش سبز مردم ایران، محکوم کردن تقلب گسترده درانتخابات، سرکوب بی‌رحمانه اعتراضات مردمی، و بازداشت غیرقانونی صدها شهروند و فعال سیاسی و اجتماعی» از مهمترین اهداف اعتصاب‌کنندگان اعلام شده است.

چهره‌های سرشناسی چون عبدالعلی بازرگان، محمد برقعی، حسین بشیریه، علی بنوعزیزی، نیره توحیدی، فاطمه حقیقت جو، حمید دباشی، مصطفی رخ‌صفت، علی رضایی، احمد صدری، محمود صدری، کاظم علمداری، عبدی کلانتری، رضا فانی یزدی، نهضت فرنودی، منصور فرهنگ، احمد کریمی حکاک، حسین کمالی، مهرانگیز کار، اکبر گنجی، ابراهیم سلطانی، علی میرسپاسی، مجید محمدی، مهرداد مشایخی، آرش نراقی و نادر هاشمی از روشنفکران ایرانی هستند که در این اعتصاب غذا شرکت خواهند کرد.

فیلسوفان بزرگ معاصر مثل مارتا نسبام و جوشوا کوهن و نیز نوآم چامسکی، خوزه کازونوا هم از این اعتصاب غذا حمایت کرده‌اند.

شون پن بازیگر سرشناس هالیوود و ریس الریچ روزنامه‌نگار مستقل آمریکایی که به همراه شون پن در سال ۲۰۰۵ به ایران سفر کرد، نیز با انتشار بیانیه‌ای از اعتصاب غذای روشنفکران ایرانی حمایت کرده و خواهان پشتیبانی مردم آمریکا از «جنبش سیاسی مردم ایران» شدند.

گوگوش، ابی، شهیار قنبری، شهره آغداشلو و فرامرز اصلانی از جمله هنرمندانی هستند که با اعلام حمایت از این اقدام، از پیوستن خود به اعتصاب‌کنندگان خبر داده‌اند.

سیمین بهبهانی، رضا براهنی و منیرو روانی‌پور از دیگر افرادی هستند که اعلام کرده‌اند به این اعتصاب غذا خواهند پیوست.

ایده اعتصاب غذای روشنفکران ایرانی پس از آنکه بسیاری از معترضان به نتیجه انتخابات در ایران از سوی نیرو‌های امنیتی و انتظامی «سرکوب» و صد‌ها تن دیگر دستگیر و زندانی شدند، از سوی اکبر گنجی مطرح شده که با استقبال گروهی از روشنفکران و هنرمندان مواجه شده است.

در ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، شورای نگهبان و وزارت کشور می‌گویند که محمود احمدی‌نژاد در انتخاباتی «سالم» پیروز شده است، اما مخالفان و رقبای احمدی‌نژاد با رد این اظهارات اعلام کرده‌اند که وی با «تقلب گسترده» به پیروزی رسیده است.

معترضان، خواستار ابطال انتخابات هستند؛ درخواستی که با مخالفت صریح آقای خامنه‌ای روبرو شد و منجر به بروز ناآرامی‌های گسترده‌ای در ایران شده است.

رادیو زمانه

همراهی با جنبش سبز در برابر سازمان ملل

اعتصاب غذای سه روز ه‌ در برابر مقر سازمان ملل برای دفاع از جنبش سبز مردم ایران آغاز شد. شخصیت‌های آکادمیک، سیاسی، مدنی و هنری حاضر در این اعتصاب، برای ابراز همدردی با رنج‌ دستگیرشدگان، تنها چای و آب خواهند خورد.
این اعتصاب غذا و تحصن به پیشنهاد اکبر گنجی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی سابق انجام می‌شود. گروهی از نخبگان علمی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ایرانیان خارج از کشور از این پیشنهاد استقبال کرده و مستقیما در اعتصاب غذا شرکت می‌کنند. پاره‌ای دیگر از چهره‌های شاخص ایرانی یا آمریکایی نیز با پیوستن به تحصن، تلاش مردم ایران برای نیل به دمکراسی را ارج می‌نهند. نوآم چامسکی منتقد سرشناس آمریکایی یکی از آنهاست.

همبستگی هنرمندان ایرانی و آمریکایی با این اقدام چشمگیر بوده است. گوگوش، ابی، شهیار قنبری، فرامرز اصلانی، شهره آغداشلو، رابرت ردفورد یا شون پن از جمله هنرمندان حامی این اعتصاب غذا و تحصن هستند.

اکبر گنجی در گفتگو با دویچه‌وله از حضور دهها نفر در ساعت هشت صبح در برابر سازمان ملل گفت و از کسانی یاد کرد که برای شرکت در این جمع، تاب سفرهای طولانی از استرالیا، کانادا، اروپا یا ایالت‌های دیگر آمریکا را آورده‌اند.

شیرین نشاط، هنرمند مقیم نیویورک از کسانی است که صبح زود به این جمع پیوست. او به دویچه‌وله گفت: « با شرکت در این اعتصاب غذا از جوانانی که در زندان هستند، حمایت می‌کنیم. فکر می‌کنم هرچه توجه عموم را جلب کنیم، امکان آزادی دستگیرشدگان بیشتر می‌شود».

شیرین نشاط ادامه می‌دهد که به دلیل شتاب مسائل سیاسی، تمرکز کنونی‌اش تنها روی چنین حرکت‌هایی است اما در اولین فرصت، احساسات خود در مورد جنبش مقاومت مردم ایران را در کار هنری خود منعکس خواهد کرد.

علی دباشی، استاد دانشگاه کلمبیا در باره تاثیر این اقدام نزد افکار عمومی می‌گوید: «از نظر سمبلیک، تجمع ما برای صحبت کردن با جهان است. می‌دانیم که خبر ما در ایران نیز منعکس می‌شود و می‌خواهیم بدنه‌ی جنبش بداند که تنها نیست.  ما همه شاخ و برگ‌های جنبش سبز هستیم».

این جامعه‌شناس تاکید می‌کند که جنبش سبز، پروژه‌ی مهندس موسوی نیست.  وی موسوی را بخشی از این جنبش و کل جنبش را متعلق به آزادیخواهان ایران می‌داند.

شهرنوش پارسی پور، نویسنده ساکن کالیفرنیا در مورد حضور خود در نیویورک می‌گوید: «من دارم دنبال مردم ایران می‌روم که ثابت کردند چقدر انسان و متمدن هستند. اینجا نشسته‌ام به این امید که سازمان ملل دخالت کند و جلوی ظلم جاری در ایران را بگیرد و زندانیان آزاد شوند».

پارسی‌پور که خود در دهه شصت پنج سال در حبس بوده، امید یک زندانی به همبستگی و تلاش دیگران را به خوبی می‌شناسد و می‌گوید: «ما گاهی در یک بند ۷۰۰ نفر بودیم و همیشه تمرکز نداشتیم. اما مسلما همه فکر می‌کردیم که مردم دنیا و به ویژه ایرانیان چقدر به یاد ما هستند».

پارسی پور به مقاومت مردم برای نیل به آزادی  خوشبین است و ادامه می‌‌دهد: «دچار توهم نیستم که فکر کنم یکباربرای همیشه، جامعه‌ای ساخته می‌شود. همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده‌اند. جهان در پی نسل‌ها ساخته می‌شود. ما در نسل خود کارهایی می‌کنیم. از جمله این که می‌گوییم قربانی کردن انسان به نام خدا، توهین به خداست».

نزهت فرنودی، پزشک روانشناس نیز به دویچه‌وله می‌گوید: «هر روانشناس متعهدی باید به خاستگاه رنج‌ها و دردهای بشری حساس باشد. حکومت‌های دیکتاتوری و استبدادی یکی از عمیق‌ترین و وسیع‌ترین خاستگاه‌های اختلال‌ها و  روان نژندی‌های بشر هستند. کار ما فقط این نیست که بیماران آزرده را در مطب معالجه کنیم. ما باید به وسیع‌ترین ریشه‌های این آزردگی‌ها، یعنی جوامع دیکتاتوری نیز بپردازیم.  من نمی‌توانم نسبت به رنج جوانان ایرانی بی‌تفاوت باشم که تنها بخاطر اظهار نظر کیفر می‌بینند. من اینجا هستم که از جنبش کنونی برای دفاع از حقوق بشر و آزادی‌خواهی دفاع کنم».

اعتصاب غذا در نیویورک، در فاصله روزهای ۲۲ تا ۲۴ ژوییه، هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب دربرابر مقر سازمان ملل برگزار می‌شود. آخرین خبرها در ساعت ۱۷ روز چهارشنبه (۱۱ صبح به وقت محلی)،  حاکی از حضور دستکم ۲۵۰ نفر در این مراسم بود.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: