خانه > موج سوم, اینجا و آنجا, اعتماد ملی > نمايندگان اصول‌گرا: دولت نهم غیر قانونی است

نمايندگان اصول‌گرا: دولت نهم غیر قانونی است

اعتماد ملی – نظام جمهوري اسلامي ايران، پس از 30 سال كه از استقرار آن مي‌گذرد، به علت‌عزل‌هاي پي‌درپي وزيران توسط محمود احمدي‌نژاد بيش از 10 مدير خود را تغيير داد. طبق اصل 136 قانون اساسي، اگر نيمي از هيات وزيران تغيير كند، رئيس‌جمهوري بايد مجدد از مجلس براي هيات وزيران تقاضاي راي اعتماد كند. روز گذشته محمود احمدي‌نژاد، دو وزير ارشاد و اطلاعات را عزل كرد كه مجموعا تاكنون 12 وزير از از مجموع 21وزير دولت نهم عزل و بركنار شده‌اند. با توجه به اين موضوع اكنون دولت نهم فاقد مشروعيت حقوقي و قانوني است و بايد مجددا از مجلس شوراي اسلامي راي اعتماد بگيرد. در اين ميان احمد توكلي، نماينده تهران در مجلس مي‌گويد: «اقدامات احمدي‌نژاد درباره عزل وزرا هيچ‌توجيه عقلاني ندارد و كشور را در شرايطي سختي قرار مي‌دهد.» او ادامه مي‌دهد كه اصل 136 دلالت بر فوريت دارد و تاخير در معرفي وزرا را جايز نمي‌داند.
محمدرضا باهنر ديگر نماينده تهران نيز در اين‌باره تاكيد دارد كه جلسات هيات دولت تا بعد از مراسم تنفيذ و تحليف رياست جمهوري و اخذ‌راي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي غيرقانوني است.
بدين‌ترتيب، با بركناري غلامحسين محسني اژه‌‌اي، وزير اطلاعات و صفارهرندي وزير ارشاد، دولت نهم به كما رفت و تا زماني كه راي اعتماد از مجلس نگيرد، بنا بر گفته نمايندگان و طبق نص صريح اصل 136 قانون اساسي، فاقد مشروعيت قانوني است. در اين ميان برخي از محافل خبر از آن است كه باقري لنكراني، وزير بهداشت و محمد جهرمي، وزير كار نيز در آستانه بركناري هستند. محمد جهرمي خود پيش از اين اعلام كرده بود در دوره جديد با محمود احمدي‌نژاد همكاري نخواهد كرد و به قوه قضائيه مي‌رود. صفار هرندي، وزير ارشاد نيز تلويحا گفته بود كه ممكن است در دولت آينده نباشد و خدا به وزير بعدي رحم كند. برخي از نمايندگان تندروي مجلس مانند حميدرضا رسايي نماينده تهران كه گفته مي‌شود در دادگستري قم نيز پرونده دارد، قصد دارند صندلي وزارت ارشاد را به نام خود ثبت كنند.
گفته مي‌شود يكي از دلايل‌ بركناري وزيران يادشده، اعتراض آنان به معاونت اولي رحيم مشايي و عدم توجه احمدي‌نژاد به نظر رهبري مبني بر بركناري او‌ست.
حدود 10 روز پيش رهبري در نامه مهر و موم‌شده‌اي به محمود احمدي‌نژاد از او مي‌خواهد كه رحيم مشايي را بركنار كند. خبر اين نامه ابتدا توسط محمدحسن ابوترابي‌فرد نايب‌رئيس مجلس اعلام مي‌شود و سپس نمايندگان و شخصيت‌هاي سياسي اصولگرا كه مخالف انتصاب مشايي بودند، به آن مي‌پردازند. اما عدم تمكين احمدي‌نژاد به آن نامه و نيز تشكيل دولت به رياست اسفنديار رحيم‌مشايي، باعث اعتراض غلامحسين محسني ‌اژه‌اي وزير اطلاعات، محمدحسين صفار هرندي وزير ارشاد، كامران باقري لنكراني وزير بهداشت و محمد جهرمي وزير كار مي‌شود و آنها جلسه‌هيات وزيراني را كه در رأس آن اسفنديار رحيم‌مشايي نشسته بود، به اعتراض ترك مي‌كنند. همزمان با اين اتفاقات، خبرگزاري مهر نيز به نقل از يك منبع آگاه، علت بركناري اژه‌اي را درگيري لفظي او با محمود احمدي‌نژاد بر سر مشايي دانسته است. روز گذشته نيز محمود احمدي‌نژاد، دو نفر از چهار نفر عضو ناراضي كابينه را از سمت خود عزل كرد. گفته مي‌شود كه حجت‌الاسلام محمد حسين طائب، فرمانده نيروي مقاومت بسيج قرار است وزير اطلاعات شود.
وزير اطلاعات، در تمام دولت‌هاي پس از انقلاب، معمولا با نظر رهبري تعيين مي‌شود. بدين معنا، غلامحسين محسني‌اژه‌اي كه پيش از اين، در قوه قضائيه خدمت مي‌كرد، با نظر و موافقت مقام معظم رهبري، آن قوه راترك كرد و به دولت آمد تا تصدي وزارت اطلاعات را بر عهده بگيرد. اژه‌اي البته، اين‌روزها در حالي عزل مي‌شود كه به علت وقايع‌ پس از انتخابات، خصوصا بازداشت‌ها تحت فشار‌ گروه‌ها و شخصيت‌هاي سياسي بود. در اين مدت، چهره‌هاي مختلف در تلاش بودند ضمن رايزني با او، روند بازجويي و سپس آزادي كساني را كه در حوادث اخير به زندان افتاده‌اند، تسريع شود. در آخرين اقدام، مهدي كروبي در نامه‌اي خطاب به او يادآورد شده بود كه از ظرفيت‌هاي شخصيتي خود بهره گيرد و تلاش كند، زندانيان اخير آزاد شوند. با اين حال هنوز هيچ يك از روزنامه‌نگاران و چهره‌هاي سياسي و‌ فعالان اجتماعي كه پس از انتخابات بازداشت ‌شدند، آزاد نشده‌اند. روز گذشته برخي از نمايندگان مجلس حتي زمزمه استيضاح اژه‌اي را پيش كشيدند. البته اژه‌اي تنها از سوي اصلاح‌طلبان تحت فشار نبود. برخي از چهره‌هاي تندرو حاميان محمود احمدي‌نژاد او را تحت فشار قرار داده بودند تا او دستور پخش اعترافاتي كه از زندانيان گرفته شده است، صادر كند. اژه‌اي اما تا آخرين روز، مقاومت كرد و برخي معتقدند يكي از دلايل بركناري او نيز، عدم تمكين به نظرات احمدي‌نژاد و حاميان است.
دراين ميان بركناري محمد حسين صفار هرندي از نكات جالب اتفات ديروز اوست كه خبرگزاري فارس خبر آن را با عنوان فوري مخابره كرد در اين خبر سرپرست جديد وزارت‌خانه خواجه‌پيري معرفي شده بود. صفار هرندي، چهار سال پيش در مقام سردبيري روزنامه كيهان بيشترين حمايت‌ها را از محمود احمدي‌نژاد كرد‌ اما از زماني كه به وزارت ارشاد رفت و صندلي رياست را در اختيار خود گرفت، به علت رفتارهاي موازي، اختلافاتش با برخي از مشاوران احمدي‌نژاد آغاز شد.
يكي از عادات احمدي‌نژاد اين است كه در كنار يك وزير، يك نفر را به‌عنوان مشاور‌ قرار مي‌دهد. اين رويكرد البته باعث اختلاف و بدبيني بين اعضا مي‌شود. او در كنار وزير صنايع، مهرداد بذرپاش، مشاور خود را مي‌گذارد، در كنار وزير ارشاد، شمقدري مشاور خود را مي‌گمارد، دركنار وزير كشور، صادق محصولي را به كار مي‌گيرد، در كنار وزير آموزش و پرورش رفيق ديرين خود علي احمدي را فعال مي‌كند. به همين دليل وزيران او كه سايه يك مشاور‌ پرقدرت را بر سرخو‌د مي‌بينند، نمي‌توانند كار كنند و پس از مدتي اختلافات سر باز مي‌كند. وزيران مي‌روند و مشاوران قدرت‌ بيشتري مي‌گيرند. دركنار صفار هرندي در وزارت ارشاد، احمدي‌نژاد سه مشاور فرهنگي، هنري داشت. علي‌اكبر جوانفكر و مهدي كلهر، مشاوران مطبوعاتي بودند و جواد شمقدري مشاور هنري. اختلافات صفار با شمقدري بلافاصله پس از تشكيل دولت شروع شد. ضمن آن كه صفار در همان بدو امر مجبور بود كه با احمد خادم المله، مديرعامل خبرگزاري جمهوري اسلامي نيز درگير شود كه البته توانست او را بركنار كند. اكنون صفار هرندي، ساختمان وزارت ارشاد در بهارستان را ترك مي‌كند. گرچه دراين چهار سال موجي از مخالفت‌ها وانتقادات را براي خود پديد آورد اما عمر وزارت صفار هرندي در ايامي به‌پايان مي‌رسد كه جامعه كتابخوان و هنري ـ فرهنگي از منتقدان جدي او بوده و هستند.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: