خانه > موج سوم, اینجا و آنجا, اعتماد ملی, بیانیه ها > درخواست کروبی از هاشمی برای تشکیل هیات حقیقت‌یاب بازداشتیها

درخواست کروبی از هاشمی برای تشکیل هیات حقیقت‌یاب بازداشتیها

پارلمان نیوز – مهدی کروبی در تداوم نامه نگاری های مشهور خود که معمولاً رویه یی انتقادی نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی، لشگری و کشوری دارد این بار «مرقومه یی» متفاوت به یکی از چهره های مورد وثوق اصلاح طلبان نوشت و از آیت الله هاشمی رفسنجانی درخواست کرد با تشکیل هیاتی «بی غرض» و «شفاف» به برخی شایعات و نحوه برخوردها با بازداشت شدگان رسیدگی شود. به نوشته اعتماد، آن گونه که فرزند کروبی خبر داده یکی از دو کاندیدای اصلاح طلبان نامه مذکور را حدود 10 روز پیش خطاب به آقای هاشمی نگاشته و آن را به آدرس رئیس توامان مجمع تشخیص مصلحت و خبرگان به طور خصوصی ارسال کرده است. آن طور که منابع نزدیک به دبیرکل حزب اعتماد ملی خبر داده اند به دلیل اینکه این روزها بسیاری از افرادی که آزاد شده اند، به دیدار کروبی رفته و در خصوص رفتارهای غیر منطبق با قانون ضابطان و ماموران با آنها مسائلی را مطرح ساخته اند، وی به دلیل نحوه رفتار برخی از ضابطان با بازداشت شدگان خصوصاً زنان و دختران، در تلاش است به شرایط مذکور پایان داده شود.این در حالی است که پس از بازداشت گسترده چهره های شاخص اصلاح طلب از فردای اعداد اعلام شده به عنوان نتیجه انتخابات، اخبار ناخوشایندی در خصوص وضعیت نگهداری آنها و همچنین سایر معترضان به نتایج اعلام شده منتشر شده است.

ماجرای بازداشتگاه کهریزک، دستور تعطیلی آن و افشا شدن وقایع رخ داده در آن از جمله قتل برخی بازداشت شدگان، خانواده های فعالان سیاسی را در شرایط روحی سختی قرار داده است. در عین حال پس از برگزاری جلسات اول و دوم دادگاه چهره های شاخص اصلاح طلب و نسبت دادن اتهام تلاش برای انقلاب مخملی و مشاهده وضعیت نامناسب جسمی و روحی آنها، رایزنی ها برای پایان دادن مسوولان ذی ربط به این قبیل اقدامات تشدید شده است.

میرحسین موسوی و سیدمحمد خاتمی در بیانیه ها و اظهارنظر های مختلف، ضمن رد «اقرار گیری» از مدیران ستاد «میرحسین» و کروبی از رئیس قوه قضائیه خواسته اند به روند مذکور خاتمه داده شود. در این میان اما مهدی کروبی که به جهت پیگیری وضعیت زندانیان سیاسی همواره تلاش می کند این بار به سراغ یکی دیگر از رهبران سیاسی کشور رفته که از قضا مورد حمایت اصلاح طلبان و از شخصیت های اصلی انقلاب در سال های قبل و بعد از پیروزی آن به شمار می رود. اگر چه به دلیل هجمه گسترده علیه هاشمی رفسنجانی در چهار سال گذشته – که نقطه اوج آن مناظره احمدی نژاد و میرحسین موسوی بود – این روزها، «استوانه نظام» نیز در شرایط خاصی به سر می برد اما به باور ناظران، نامه کروبی به دوست و همراه قدیمی خود نشان از تلاش برای استفاده از ظرفیت کم نظیر هاشمی رفسنجانی دارد حتی اگر او هر روز با محدودیت های بیشتری مواجه شود.

به گزارش سحام نیوز متن نامه مهدی کروبی به هاشمی رفسنجانی به این شرح است.

حضور محترم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی
ریاست محترم مجلس خبرگان رهبری
با سلام و احترام

بعد از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری، حوادث تلخی به وجود آمد كه به طور مفصل در خصوص آن، هم از سوی جنابعالی، هم از سوی افراد، گروه‌ها و رسانه‌های مختلف به آن پرداخته شد.

از دستگیری‌های بی‌حساب و كتاب، از ضرب و شتم و وارد كردن جراحات تا شهادت فرزندان این كشور، از حمله به خانه‌های مردم تا فاجعه خونین كوی دانشگاه و برخوردهای خشن و وحشت‌انگیز حتی با خانم‌ها در سطح خیابان‌های شهر- كه تاكنون سابقه نداشته است- رخ داد كه بسیار قابل تامل و پیگیری است. آنچه در این میان مطرح است در خصوص برخی از رفتارهای شناعت‌آمیز است كه اگر به طور متواتر از افراد مختلف كه در روزهای اخیر آزاد شده‌اند، نشنیده بودم، باورشان حداقل برای من و شما كه در طول قریب به نیم قرن سردی و گرمی روزگار را چشیده‌ایم سخت بود.

از برخوردهای خشن و بی‌محابا، بر سر مردم باتوم را خرد كردن، آنچنان كه بعد از گذشت قریب به 40 روز همچنان اوضاعشان غیرعادی است و عوارض آن روی بدنشان قابل مشاهده است.

هتاكی و ابراز دشنام و فحاشی ركیك به افراد و نثار نوامیس بازداشت‌شدگان و مردمی كه برای نماز جمعه آمده بودند صورت گرفت. رفتارهایی كه در فرهنگ دینی و اسلامی هیچ یك از گروه‌ها جایی ندارد و نشان‌دهنده آن است كه افرادی برای این كار استخدام شده‌اند كه حتی با اصول بدیهی اسلام آشنایی ندارند و البته شایعاتی نیز مطرح شده كه فعلا به آن نمی‌پردازم.

احتمالا همانطور كه مطلع هستید در این خصوص چندی پیش نامه‌ای خطاب به ریاست محترم قوه قضائیه ارسال كردم و جمعه هفته جاری همین نكات را به وزیر معزول اطلاعات یادآور شدم كه روز شنبه در مطبوعات منتشر شد.

اما موضوعی را شنیده‌ام كه هنوز از آن بر خود می‌لرزم. در دو روز اخیر كه این خبر را شنیده‌ام خواب از سرم ربوده شده است. حدود ساعت دو كه خود را برای خواب آماده می‌كردم. به بسترم رفتم ولی خدا شاهد است كه بدون ذره‌ای مبالغه، خوابم نبرد، تا ساعت 4 بامداد كه مجددا بلند شدم كمی قرآن خواندم، دوش گرفتم تا آب كمی آرامم كند، حتی نماز صبح را نیز خواندم و تا نزدیكی‌های طلوع آفتاب خوابم نبرد.

افرادی این مطالب را به من گفته‌اند كه دارای پست‌های حساس در این كشور بوده‌اند. نیروهای نام و نشان داری كه تعدادی از آنها نیز از رزمندگان دفاع مقدس بوده‌اند. این افراد اظهار داشته‌اند، اتفاقی در زندان‌ها رخ داده است كه چنانچه حتی اگر یك مورد نیز صدق داشته باشد، فاجعه‌ای است برای جمهوری اسلامی كه تاریخ درخشان و سپید روحانیت تشیع را تبدیل به ماجرای سیاه و ننگین می‌كند كه روی بسیاری از حكومت‌های دیكتاتور از جمله رژیم ستمشاهی را سفید خواهد كرد.

گمان نمی‌كنم زندانیان دوران 15 ساله مبارزات قبل از انقلاب كه از افراد توده گرفته تا گروه‌های مسلح مبارز التقاطی تا اعضای نهضت آزادی و موتلفه و حزب ملل اسلامی كه در زندان با هم زندگی كرده‌اند، دیده یا شنیده باشند.

اینجانب این مطالب را برای شما می‌نویسم و مصرانه می‌خواهم روی این قضیه اقدام و به صورتی كه صلاح می‌دانید با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مطرح فرمایید و با جدیت پیگیر شود تا روشن گردد اگر چنین اتفاقی نیفتاده كه ان‌شاءالله هم نیست و بعید می‌دانم باشد، اعلام شود، چرا كه در همین جامعه امروز و توسط خود بچه‌های بازداشتی در رسانه‌ها و سایت‌ها در حال مطرح شدن است و معلوم نیست آیندگان چه قضاوتی با شاخ و برگ دادن آن خواهند كرد. همچنان كه جمهوری اسلامی و روحانیت مظلوم نیز مسوول آن شناخته خواهند شد. اگر هم خدای ناكرده رخ داده باشد، سریع با عوامل آن در هر جایگاهی برخورد و اعلام شود تا در شرایط فعلی كه بازار شایعات داغ است، فرصت به فرصت‌طلبان داده نشود، همچنان كه لازم است ترتیبی اتخاذ گردد تا این اقدام از سوی هیاتی عالیرتبه صورت گیرد تا افراد مورد بحث جرات بیان حقایق را داشته باشند چرا كه شنیده‌ام تهدید شده‌اند كه اگر مطلبی در این خصوص بیان نمایند، نابود خواهند شد.

جناب آقای هاشمی
اینجانب به خاطر اسلام و در رأس آن امام راحل و این همه فداكاری‌ها و شهادت‌ها و به قصد قربت الی الله، به‌رغم آنكه در شأن من نیز نمی‌باشد و به رغم همه مشغله‌ها و گرفتاری‌ها و به‌رغم آنكه می‌دانم به حیثیت اینجانب لطمه خواهد خورد، آماده‌ام مسوولیت تحقیق و بررسی جهت تعیین صحت و سقم این حوادث و اخبار رسیده را بر عهده گیرم و تعهد شرعی می‌نمایم بدون حب و بغض و با رعایت كمال انصاف به بررسی و ارائه گزارش بپردازم.

اما موضوع مطرح شده از این قرار است:
عده‌ای از افراد بازداشت‌شده مطرح نموده‌اند كه برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده‌اند كه منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده است. از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز كرده‌اند به طوری‌كه برخی دچار افسردگی و مشكلات جدی روحی و جسمی گردیده‌اند و در كنج خانه‌های خود خزیده‌اند.

با توجه به اهمیت مساله انتظار است این اقدام توسط هیاتی بی‌غرض و شفاف از طرف رئیس مجلس خبرگان رهبری مورد بررسی و پیگیری تا حصول نتیجه قرار گیرد. تا درسی برای آیندگان شود و فرصت به اراذل و اوباشی از این دست ندهد تا آبروی نظام و امام و جمهوری‌اسلامی را بر باد ندهند و خدمات هزار ساله روحانیت را مخدوش نمایند. به عنوان آخرین مطلب نیز یادآور می‌شوم از این نامه دو نسخه تهیه گردیده كه یكی مهر و موم شده برای جنابعالی ارسال و دیگری نزد بنده قرار دارد.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: