خانه > موج سوم, اینجا و آنجا, بیانیه ها > میرحسین موسوی: کسانی که 30سال پیش انقلاب کردند، نمی خواستند به نقطه ای از فجایع کنونی برسند

میرحسین موسوی: کسانی که 30سال پیش انقلاب کردند، نمی خواستند به نقطه ای از فجایع کنونی برسند

نو اندیش – ميرحسين موسوي، ديروز در جمع شوراى هماهنگى‌جبهه اصلاحات حاضر شد و به بيان برخى دغدغه‌ها و نگرانى‌هاى خود از روند موجود سياسى کشور پرداخت. نخست وزير دوران دفاع مقدس، در اين ديدار دوساعته به برخى چالش‌هاى مهم کشور که پس از انتخابات رياست جمهورى و اتفاقات پس از آن رخ داد اشاره و مواضع خود را به روشنى اعلام کرد. موسوى که به همراه همسر خود زهرا رهنورد در اين نشست حضور داشت، «اصلاح عميق» رفتارها را مورد توجه قرار داد و سپس در مورد اتهام جريان‌هاى تندروى محافظه‌کار صحبت کرد. ابتداى اظهارات موسوى اشاره به جنگ روانى رسانه‌هاى نزديک به جريان محافظه‌کار داشت. او اين‌گونه آغاز کرد که «اتفاق‌هاى امروز ايران به خوبى نشان‌دهنده ضرورت يک اصلاح عميق است».

به نوشته حیات نو ، موسوى ادامه داد: کسانى که 30 سال پيش انقلاب کردند نمى‌خواستند به نقطه‌اى برسند که فجايع کنونى اتفاق بيفتد و بدتر از آن، خواست طبيعى مردم براى برقرارى يک نظام عادلانه اسلامى با تحرکات خارجى پيوند بخورد و‌ وسيله‌اى براى توجيه اقدامات اخير باشد. نخست وزير دولت دفاع مقدس با اشاره به برخى اقدامات رسانه‌هاى جريان اصولگرا در کشور گفت: اخيرا رسانه‌هاى حامى دولت خبرى به نقل از هيلارى کلينتون وزير خارجه دولت آمريکا منتشر کرده‌اند که مضمون آن حمايت آمريکايى‌ها و عناصر اطلاعاتى اين کشور از جنجال‌هاى پس از انتخابات بوده است. بايد از اين رسانه‌ها و مسئولان و جريان فکرى آنها پرسيد که آيا آمريکايى‌ها دوستدار رفتار خشونت‌آميز با مردم هستند؟ موسوى افزود:‌ آيا آمريکايى‌ها و رسانه‌هاى آنها از اين موضوع خوشحال نيستند که مردم اعتماد خود را به رسانه ملى از دست داده و به رسانه‌هاى آنها روى آورده‌اند؟ چه کسى از اين موضوع خوشحال است؟ موسوى نتيجه گيرى کرد که «مردم ايران به نفوذ بيگانگان در کشور حساسند، آنها استقلال‌طلب هستند و کشور خود را دوست دارند اما در اين ميان جالب است که سوءظن‌ها به طرف آنها نشانه رفته است.» او افزود: اگر رسانه‌هاى مستقل و منصف در کشور وجود نداشته باشد مردم به دنبال رسانه‌اى مى‌روند که اطلاعات درستى ارائه کند. آيا اگر جريان آزاد اطلاع‌رسانى وجود نداشته باشد مردم به سمت رسانه‌هاى بيگانه نخواهند رفت؟

نخست وزير دولت دفاع مقدس سپس به وضعيت زندان‌ها در جريان اعتراض‌هاى اخير و برگزارى دادگاه‌هاى شخصيت‌هاى سياسى اصلاح‌طلب پرداخت. موسوى آنچه را که «فضاى بسته کنوني» و «وضعيت زندان‌ها» خواند به نفع «بيگانگان» دانست. او گفت: اگر آمريکايى‌ها تمامى نيروهاى سياسى و امنيتى خود را بسيج مى‌کردند قادر نبودند به اندازه وضعيت کنونى فضاى بدبينى ايجاد کنند. وضعيتى که در آن يک فرد، صحيح و سالم به زندان برده مى‌شود و با ضرب و شتم و ايراد جرح بيرون مى‌آيد.

موسوى افزود: کسانى که به چنين جنگ روانى دست زده‌اند يا دستپاچه هستند يا مى‌خواهند تمام داشته‌ها و نداشته‌ها را با يکديگر مغلوط کنند. وى به برگزارى دادگاه اخير‌ اشاره کرد وگفت: در جريان اين دادگاه‌ها گفته مى‌شود که متهمان با سفارت انگليس در ارتباط بوده‌اند. من مى‌گويم که اين دادگاه‌ها به نفع بيگانه‌هاست. آيا سابقه افراد انقلابى که در جايگاه متهمان اين دادگاه‌ها قرار گرفته‌اند با منافقينى که چهره منفور آنها حتى در ميان ايرانيان خارج از کشور نيز عيان شده يکى است که آنها را در کنار هم مى‌نشانند؟

رسانه‌هايى به سود بيگانه

ميرحسين موسوى در بخش ديگرى از اظهارات خود به تلاش رسانه‌هاى نزديک به دولت در جريان اعتراض‌هاى اخير اشاره کرد. او با تاکيد بر اينکه «بايد مسائل روز ايران به صورت روشن براى مردم تشريح شود»، گفت: امروز تبليغاتى که در چند روزنامه‌ عليه روشنفکران صورت مى‌گيرد و آنها را در مقابل نظام قرار مى‌دهد يک جريان متمايل به بيگانگان است. او افزود: نقشى که رسانه‌هاى اين جريان اصولگرا در جدايى اقشار فرهيخته جامعه از مردم داشته‌اند مهمتراز منافقان است.

اعتراض‌ها طراحى شده نبود

ميرحسين موسوى در ادامه سخنان خود در جمع نمايندگان احزاب و تشکل‌هاى سياسى به حرکت‌هاى اعتراضى مردم پس از انتخابات 22 خرداد اشاره کرد. او اين راهپيمايى‌ها را «مسالمت‌آميز» و «برآمده از مردم» خواند. او گفت: جريانات اعتراضى به روند انتخابات به‌رغم برخى ادعاها هرگز طراحى شده نبود. مواردى چون تکبيرهاى شبانه يا ايجاد هزاران وبلاگ در فضاى مجازى سازماندهى شده نبود و ادعاها در اين مورد نادرست است.

پرهيز از شعار «انحرافي»

صحبت‌هاى موسوى به اينجا که رسيد، او از خطر انحراف در شعارها و اهداف معترضان سخن گفت. او خاطرنشان کرد: نبايد جريان مسالمت‌آميز اعتراضى به انحراف کشيده شود. قانون اساسى ايران جنبش کنونى را از شعارهاى انحرافى جدا مى‌کند. موسوى افزود: به نظر مى‌رسد اين‌گونه شعارها در جريان برخى خط‌دهى‌ها سرداده شده باشد.

بايد به ارزشهاى انقلاب اسلامى‌بازگشت

ميرحسين موسوى سپس به آنچه که جنگ روانى رسانه‌هاى اصولگرا اشاره کرد و گفت: انقلاب سال 57 در 30 سال پيش انقلاب بزرگى بود که انجام شد و اگر اصول آن اجرا مى‌شد امروز اين اتفاق‌ها نمى‌افتاد. امروز بايد به دنبال اصلاح رفت. يک اصلاح عميق در تمامى حوزه‌ها. موسوى اضافه کرد: پس از پيروزى انقلاب، شعار مردم اين بود که «در بهار آزادي،‌ جاى شهدا خالي» ما انقلاب کرديم تا آزادى را به دست بياوريم. آزادى اولين ارزش انقلاب اسلامى بود. بايد به شعارها بازگشت و آنها را اجرا کرد.

يک تجربه از وطن‌دوستي

ميرحسين موسوى در اين ديدار خاطره‌اى نيز از ايام رقابت‌هاى انتخاباتى تعريف کرد که به نوعى حس وطن‌دوستى ايرانيان را از دو قوم متفاوت تداعى مى‌کرد. او به تجربه حضورش در يافت‌آباد تهران- که عموما آذرى‌نشين است- و در سنندج که کردنشين است اشاره کرد و گفت: در يافت‌آباد چند جمله‌اى به زبان آذرى صحبت کردم و در آخر و در جمع کثير مردمى که در ورزشگاه جمع شده بودند به زبان آذرى گفتم که «زنده باد ايران». جمعيت زياد حاضر به يکباره دچار شور و هيجان و احساسات شديدى شد. همين روحيه وطن‌دوستى ايرانيان در سنندج و به هنگام گفتن «زنده باد ايران» به زبان کردى ايجاد شد. موسوى خاطرنشان کرد: اتفاقات ناگوارى که در چند ماه اخير رخ داد ناشى از نداشتن اين روحيه است. اگر علاقه به ايران و ايرانى وجود داشت به بيراهه رفتن برخى‌ها ايجاد نمى‌شد.

مسالمت‌آميز بودن جنبش سبز

بخش پايانى صحبت‌هاى موسوى باز هم تاکيد بر «مسالمت‌آميز» بودن حرکت‌هاى اعتراضى بود. موسوى با عنوان کردن اينکه با اتفاق‌هاى اخير در کشور،‌ مردم دگرگون شده و تغيير کرده‌اند، گفت: قدرت اين حرکت، مسالمت‌آميز بودن آن است. مردم در 25 خرداد خشونت نکردند. حتى شعار هم ندادند.

دقيقا به مانند 30 سال پيش که همين مردم شعار مى‌دادند: «ما بت‌شکنيم، شيشه شکن نيستيم» امروز هم مردم حرکت مسالمت‌آميز را مى‌پسندند و به صلح‌آميز بودن اعتراض‌هاى خود افتخار مى‌کنند. موسوى با اين جمله به اظهارات خود پايان داد که: «من همواره به مسالمت‌آميز بودن حرکت جنبش‌ سبز تاکيد کرده‌ام اما متاسفانه فضاى امروز بسيار تلخ و سخت است. گرچه مقاومت ادامه دارد.»

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: