خانه > اینجا و آنجا > احمدی‌نژاد تابع ولایت فقیه است یا ولایت مشایی ؟!

احمدی‌نژاد تابع ولایت فقیه است یا ولایت مشایی ؟!

آینده – امروز پس از سخنان احمدی‌نژاد در دفاع از کلیت کابینه، مخالفان و موافقان نطق های خود را آغاز کردند. به گزارش خبرنگار آینده، از آنجا که احمدی نژاد 10 روز قبل به جای مجلس در تلویزیون به معرفی اعضای کابینه پرداخته بود، امروز به حرفهای کلی بسنده کرد و چندان به معرفی دقیق وزرای پیشنهادی نپرداخت. بنا بر این گزارش تا کنون محمدرضا باهنر، علی مطهری و احمد توکلی، نمایندگان شاخص تهران و یوسف نژاد و نصیری، نمایندگان ساری و زنجان در مخالفت با کلیات برنامه دولت سخن گفتند. به موازات آنان گروسی، نماينده رباط‌ كريم، اسلامی، نماینده ساوه ، کاظم دلخوش، نماینده صومعه سرا و… در موافقت صحبت کردند.

نصیری: 64درصد برنامه وزرا كپي و چكيده چشم انداز يا برنامه توسعه است
پس ازسخنان احمدي نژاد نصيري با اشاره به عدم ارايه برنامه توسط دولت گفت: به ناچار با بررسي برنامه‌هاي برخي وزراء به تجزيه و تحليل مي‌پردازم.
وي گفت: از وزراي معرفي شده 43 درصد تحصيلات مرتبط و 57 درصد تحصيلات غير مرتبط دارند كه نشان مي دهد اكثريت كابينه تحصيلات غير مرتبط دارند. وي افزود: از وزراي معرفي شده 52 درصد تجربه مرتبط و 48 درصد تجربه غيرمرتبط دارند.
نصيري ادامه داد: 88 درصدوزرا از حلقه دوستان رئيس جمهوردردانشگاه علم و صنعت شهرداري و كابينه دولت نهم انتخاب شددند كه نشان مي دهد حلقه مديريتي نه تنها باز شده كه بسته‌تر شده است.
وي تصريح كرد: قرار نيست مجلس به برنامه چشم انداز و يا برنامه توسعه راي دهد ولي 64 درصد برنامه وزرا كپي و چكيده سند چشم انداز و يا برنامه توسعه است.
نصيري تاكيد كرد: در اغلب برنامه‌ها به عدالت اشاره شده است ولي راهكارهاي دستيابي به عدالت مشخص نشده است.
وي گفت: اغلب برنامه ها كلي‌گويي و بدون زمانبندي است و بعضي هم خارج از وظايف وزرا اعلام شده است.
باهنر:نبايد درباره کارآمدی تساهل و مماشات کنیم
نائب رئيس دوم مجلس با بيان اينكه شاهد عجایبی در انتخاب وزرای دولت بودیم گفت:اعتماد بالای نمایندگان به رئیس جمهور کفایت نمی‌کند که به تک تک وزرای معرفی شده هم اعتماد کنند چون نمایندگان بر اساس سوگندی که خوردند باید به وظایف خود بپردازند.
به گزارش خبرنگار ایلنا محمد‌رضا باهنر نایب رییس دوم مجلس در مخالفت با کابینه معرفی شده با یاد خاطرات شهدای دولت اظهار داشت: صبحت کردن به عنوان مخالف با برنامه‌های کلی دولت برای من سنت است. بویژه با ارادت جدی‌ای که به آقای احمدی‌نژاد دارم.اما این اشکال آیین نامه است که یا باید موافق باشیم یا مخالف و بخش خاکستری هم وجود دارد.
وی با بیان اینکه به تعدادی از وزرا که کم هم نخواهند بود رای مثبت خواهد داد در نگاهی به عملکرد گذشته دولت و معرفی وزرای جدید گفت : صحبت‌های زیادی درباره حق رییس‌جمهور و حق مجلس در چند روز اخیر مطرح شده است.
طبیعی است که رییس جمهور موظف به رایزنی با هیچ مقامی برای معرفی وزرا نیست کما اینکه رییس جمهور گفته که نمی‌توان با 290 نماینده مشورت کرد اما اگر از ما سوال می‌کردند به ایشان می‌گفتیم که مجلس فراکسیون و کمیسیون دارد و می‌توانند از کانال آنها استفاده کرد.
باهنر با بیان اینکه رییس جمهور از مقام حق خود در انتخاب وزرا استفاده کرده است، گفت: البته ما هم می‌دانیم که وزیری اگر به تبع رییس‌جمهور نباشد کار از اول کج خواهد بود.
وی از حق و وظیفه مجلس در بررسی وزرای دولت یاد کرد و گفت: اعتماد بالای نمایندگان به رئیس جمهور کفایت نمی‌کند که به تک تک وزرای معرفی شده هم اعتماد کنند چون نمایندگان بر اساس سوگندی که خوردند باید به وظایف خود بپردازند.
باهنر در انتقاد از سخنان احمدی‌نژاد که گفته بود در کارآمدی وزرا به او اعتماد کنند یادآور شد که نمایندگان وظیفه دارند کارآمدی وزرا را هم بررسی کنند چرا که مجلس حق دارد هنگام سلب اعتماد از وزرا آنها را استیضاح کند کما اینکه رییس جمهور هم به همین دلیل می‌تواند وزرایش را عزل کند.
نایب رییس مجلس در ادامه تاکید کرد: غیر از صلاحیت‌های عمومی از جمله تدین – دین باوری و دست‌های پاک ، نمایندگان باید به بررسی کارآمدی وزرا بپردازد و اگر اختلافی در مورد صلاحیت اجرایی وزرا میان دولت و مجلس وجود آمد نبايد تساهل و مماشات کنیم اما اگر عدم کارآمدی وزیری برای ما مبرم بود نباید به چیزی غیر از علم خودمان عمل کنیم و مطمئن هستم که رئیس جمهور همه این منطق را می‌پذیرد.
باهنر با بیان اینکه قطار دولت باید با رای به اکثریت وزرا به زودی به حرکت آید ادامه داد: به مصلحت است که کمک کنیم دولت کارش را آغاز کند اما تعهد و قرار ما با وزرا را باید به شرط ضمن عقد اجرا و تبعیت از قانون مستلزم کنیم.
وی با اشاره به اینکه دولت نهم در مواردی اجرای مصوبات دولت را صلاح نمی دانستند از آسیب‌های وارده به ملت در این موارد یاد کرد و گفت: متاسفانه دولت در انحلال شوراها بر خلاف قانون عمل کرده و به مصوبه مجلس عمل نکرد و تعداد زیادی از شوراهای عالی را منحل کرد که کشمکش‌های بسیاری ایجاد شد.
باهنر با ابراز خرسندی ازاینکه بالاخره پس از دوسال دولت شورای پول و اعتبار را راه‌اندازی کرد از ضررهای وارده به دلیل تاخیر دولت در اجرای مصوبه مجلس گلایه کرد. او همچنین انتقاداتی را نسبت به صندوق‌های بیمه تامین اجتماعی و جدا سازی سازمان‌هایی از وزارت رفاه مطرح کرد.
نایب رییس مجلس از هزینه‌های سنگین انتزاع سازمان حج و زیارت و ادغام آن در سازمان میراث فرهنگی و واردات غیر قانونی فرآورده‌های نفتی نیز یاد کرد با اعتراض نسبت به اینگونه عملکردها دولت سخنان خود را ادامه داد.
در این هنگام چهار تن از نمایندگان (ستار هدایت خواه، هادی قوامی، کریم شهرزاد، احمدرضا دستغیب) نسبت به سخنان باهنر تذکر دادند.
این نماینده تهران با اشاره به اظهارات اخیر رئیس دولت مبنی بر اینکه نمایندگان به وزرا همچون بررسی اعتبار نامه‌هایشان رای دهند گفت: رئیس جمهور اگرچه مسیر پرپیچ و خم عبور نمایندگان از فیلتر شورای نگهبان توجه داشته باشند. در می‌یابند که در بررسی اعتبار نامه‌ها فقط به بررسی مواردی می‌توان پرداخت که از منظر شورای نگهبان معقول مانده است حال آنکه وزرای معرفی شده تنها انتخاب آقای احمدی‌نژاد هستند و نظارتی همچون نظارت شورای نگهبان بر آنها نبوده است.
ازاین رو مقایسه رییس جمهور مقایسه مع الفارق است که از نمایندگان بخواهید چنین رای اعتماد دهند.
باهنر از احمدی‌نژاد خواست تا دوستانه مصلحت انتخاب وزرا را توضیح دهد و بگوید که چرا علی‌رغم تقدیر پیاپی از برخی وزرا همچون باقری لنکرانی آنها را حذف کرده‌اند و کجا می‌خواهند از ایشان استفاده بیشتری کنند ما باید مطلع شویم که چرا این قبیل همکاری‌ها در دولت تغییر کرده است تا قانع تر شویم .
وی از عجایبی در انتخابات وزرا یاد کرد وگفت: طی دو ماه گذشته متوجه شدیم که در آن واحد چند نفر را برای چند وزارتخانه در نظر گرفته بودند که جزء عجایب در این دولت است.
باهنر در ادامه با تاکید بر لزوم راه افتادن قطار دولت بار دیگر گفت که به اکثر وزرا رای می‌دهد اما قطعا به اقل وزرا هم رای نخواهد داد.
حسن ختام سخنان نایب رییس مجلس نیز از این قرار بود:عهد بین ما و رییس جمهور و وزرا اجرای قانون ، اجرای قانون واجرای قانون خواهد بود.
مطهری:احمدی‌نژاد تابع ولایت فقیه است یا ولایت مشایی؟
دکتر علی مطهری در مخالفت با ترکیب دولت دهم گفت: دولت دهم ضعیف است اگرچه سیاست مان مماشات با دولت است و در شرایط کنونی لازم است دولت زودتر مشغول کار شود.

وی گفت: وزیران معرفی شده در طراز اصولگرایان و جامعه نیست.

مطهری گفت: رییس جمهور به همگرایی بیشتر از کارآمدی و اخلاق توجه کرده واظهار داشته است وزراباید تحت امر رییس جمهورباشند حال آنکه طبق قانون اساسی وزرا تحت امر رییس جمهور نیستند.

وی افزود: همگرایی از نظر آقای احمدی نژاد تابعیت از نظرات سیاسی و اقتصادی و دیگر موارد است. حال آنکه وزرا باید تابع همه سیاستهای نظام باشند.

مطهری گفت انتقاد من به خاتمی این بود که او خود را ایدئولوگ نظام می دانست و این حرف اشتباه بود. الان در مورد آقای احمدی نژاد همین طور است.

وی افزود: احمدی نژاد در مسایل فرهنگی لیبرال است و تابع اسفندیار مشایی است . مطهری از اظهارات احمدی نژاد در مورد عقیده نداشتن به نظارت بر حجاب و کتاب و… انتقاتد کرد.

مطهری گفت رییس جمهور برای وزارت اطلاعات و خارجه و ارشاد فقط شرط تابعیت را قائل اسیت.

وی به مهمانی های اخیر حمله کرد و به رفتار وزیر پیشنهادی مسکن برای معامله با نمایندگان انتقادکرد.

مطهری گفت برخی وزرا هیچ تجربه ای ندارند. وزیران نفت و نیرو و کشور از این قبیلند.وی همچنین به تغییر فتاح و لنکرانی اشاره کرد وگفت:آیا درست است که این دو وزیر بدلیل التزام به ولایت فقیه عزل شدند؟ و آیا درست که برخی وزرا بخاطر التزام به ولایت، آن هم بخاطر علاقه رییس جمهور به مشایی برکنار شدند؟( احسنت نمایندگان)وی افزود: رییس جمهور بین ولایت فقیه و ولایت مشایی چگونه جمع می کند؟

وی در پایان صلابت احمدی نژاد و اعتماد به نفس وی را نقطه مثبت وی دانست.

یوسف نژاد: امروز تنها 5 نفر از آن کابینه باقی ماندند
نماينده ساري در مخالفت با کابینه پیشنهادی اظهار داشت: مجلس مدیر نهایی برای تعیین وزراست و دولت تنها پیشنهاددهنده است.
به گزارش ایلنا علي‌اصغر يوسف‌نژاد  با بیان این مطلب که صحبت‌های امروز احمدی نژاد همان صحبت‌های 4 سال پیش را تکرار کرد گفت: اما باید بدانیم که تحصیلات مرتبط وتاثیرگذار و تجارب مدیریتی موثر و مرتبط است که نشان دهنده یک وزیر مناسب است.
یوسف‌نژاد تصریح کرد: مهم‌تر ازشعار دادن پایبندی به آن است چرا که با یک مشاهده اجمالی می‌توان فهمید که 4 سال پیش مجلس با رای بالایی به کابینه رای داد اما امروز تنها 5 نفر از آن کابینه باقی ماندند و 2 نفر جابجا شده اند و 14 نفر کابینه بیرون رفتند و شاهد تنگ تر شدن حلقه شده ایم.
این نماینده مجلس با اشاره به عدم وجود انسجام در کابینه اظهار داشت: در این کابینه دیدگاه استراتژیکی وجود ندارد و وزراء از تدابیر استراتژیکی محروم‌اند و برنامه‌ها نیز همان برنامه‌های 4 سال پیش است و آنچه که مجلس خواهان آن است راهکارهای عقلی بر اساس قوانین بالادستی است.
دلخوش: طرح تحول اقتصادی شجاعانه اجرا شده است
کاظم دلخوش در موافقت با کابینه به هدفمند کردن یارانه ها اشاره کرد و آن را از نقاط مثبت دولت نهم و دهم خواند.
وی گفت دولت در زمینه های مربوط به تحول اقتصادی گامهای بلندی برداشته و شجاعت به خرج داده است.

دلخوش افزود: تحقق امر اشتغال مستلزم اصلاحات اقتصادی است و این امر جز با اقدام دولت امکان ندارد. وی گفت دولت در زمینه اجرای اصل 44 موفق عمل کرده و در واگذاری کارخانجات به بخش خصوصی شجاعانه عمل کرده است.

وی همچنین سفرهای استانی را از نقاط مثبت دولت بر شمرد.

دلخوش همچنین دولت را در جریان پرونده هسته ای موفق خواند. او همچنین از همراه بودن با احمدی نژاد در دو سفر خارجی خبر داد و گفت مواضع رییس جمهور در جهان قابل تقدیر است.
اسلامی:عزل وزیران اقدام شجاعانه احمدی نژاد بود
نماينده مردم ساوه به عنوان موافق سوم در پشت تريبون مجلس قرار گرفت و اظهار داشت: دولت 25 ميليون راي گرفت و در انتخابات عملكرد دولت در منظر مردم به راي گذاشته شده و خرد جمعي كه همان مردم بودند به اين دولت راي دادند.
حسين اسلامي افزود: اين راي مردم نشان‌دهنده برنامه‌ريزي صحيح دولت است،چرا كه دولت احمدي‌نژاد دولت ابداعات و خلاقيت‌هاست.
اسلامي خاطرنشان كرد: من به عنوان نايب‌رئيس كميسيون اصل 90 قانون‌اساسي، نمودار شكاياتي را به شما نشان مي‌دهم كه بررسي شكايت‌هاي دولت نهم است.
وي افزود: در مقايسه با دولت‌هاي قبلي‌تمام وزراي دولت نهم داراي كاهش شكايت بوده‌اند.
نماینده ساوه با دفاع از عزل وزیران در دولت نهم این اقدام را از حسن رفتار و اقدام شجاعانه احمدی نژاد خواند.
بابا احمدی: لازم نیست وزیر در همه امور وزارتخانه متخصص باشد
بابا احمدی نماینده لردگان دولت نهم را موفق دانست و وزیران پیشنهادی دولت دهم را نیز موفق خواند.
وی وزیران را در حوزه های اقتصادی کاملا هماهنگ خواند و تیم سیاسی امنیتی دولت دهم را قویترین تیم در سالهای بعد از انقلاب خواند.

احمدی همچنین با ذکر اینکه تیم فرهنگی دولت دهم قوی است و نیز با یادآوری اینکه برنامه های دولت دهم منطبق با برنامه است گفت از قاطبه دولت دهم حمایت میکنم.

دسته‌ها:اینجا و آنجا
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: