خانه > موج سوم, اینجا و آنجا, بیانیه ها, روزنامه ها, سازمان ها > آفتاب یزد: نسل جدیدی از اراذل و اوباش، سر برآورده‌اند

آفتاب یزد: نسل جدیدی از اراذل و اوباش، سر برآورده‌اند

سرمقاله آفتاب یزد – در سـال‌هـای گذشته ، فرماندهان انـتظامی در خصوص مبارزه با اراذل و اوبـاش ادعاهای زیادی مطرح كردند. جدیت فرماندهان انتظامی در حدی بود كه در برخی مراحل موجب بی‌دقتی‌های هـزیـنـه‌سـاز بـرای كشور از قبیل آفتابه‌اندازی به گردن متهمان و نمایش تلویزیونی آن شد. اما ظاهراً متولیان اجرای طرح آنقدر از كارآمدی سناریوهای خود اطـمـیـنان داشتند كه برخی پیامدهای جانبی را در برابر دستاوردهای طرح،قـــابـــل تــحــمـــل تلـقــی مــی‌كــردنــد. كـســانــی كــه به عنوان اراذل و اوباش معرفی شدند در این ویژگی اشتراك داشتند كه با تكیه بر <زور بازو> و با كنار گذاشتن عقل، انصاف و دین، به حقوق اقشار ضعیف جامعه تجاوز می‌نمودند و همین امر برای بعضی از آنها، مجازات اعدام را در پی داشت. اكنون با گذشت حدود 2 سال از آن زمان، به نظر می‌رسد نسل جدید از این اراذل و اوباش، سر برآورده‌اند. این گروه همان مامورانی هستند كه به گفته رئیس پلیس پایتخت، در جریان ناآرامی‌های اخیر، به دور از چشم فـرمـانـدهان و مسئولان، به اتومبیل‌های مردم در حاشیه خیابان‌ها حمله می‌كردند و شیشه ماشین مردم بیگناه را خرد می‌كرده‌اند. در این مورد می‌توان با قاطعیت گفت كه نسل دوم اوباش، بسیار حقیرتر از نسل اول هستند. زیرا نسل اولی‌ها، هر چه بودند از زور بازوی خود برای تجاوز به حریم مردم استفاده می‌كردند و مانند گاوی بودند كهشاخ‌ دارد اما از عقل و انصاف محروم است. اما اوباش جدید، هیچ زور شخصی ندارند و ا ز شاخی كه قانون به دست آنها داده برای قانون شكنی استفاده می‌كنند و با ا رتزاق از خوان مردم محروم ایران، به حقوق گروهی از همان مردم تجاوز می‌‌نمایند. این حقارت، آنها را مستلزم مجازات بیشتر نیز می‌كند ولذا یك مقام عالیرتبه انتظامی نباید توقع داشته باشد كه خبررسانی ناقص و مبهم او، موجب اقناع افكار عمومی و فراموشی موضوع شود. این ماجرا، لایه‌های دیگری نیز دارد. در روزهــای پـس از انـتـخابات، تـحـركات آرام، مدنی و حق‌خواهانه گروهی از معترضان انتخابات، با واكنش شدید و هـدفمند برخی رسانه‌ها مواجه شد.

حتی تصاویر حمله به خودروهای پارك شده در كنار خیابان‌ و خرد كردن شیشه آنها به عنوان سندی از قانون شكنی و اغتشاشگری معترضان به انتخابات، مورد استناد قرار گرفت تا برخی مخالفان بی‌منطق موسوی و كروبی، طرفداران این دو كاندیدا را به «بی منطقی»، «اغتشاشگری» و «قانون شكنی» متهم كنند. لذا شاید پذیرش اینكه همه این ماموران خاطی – هر چند نفر كه بوده‌اند – از روی شرارت شخصی و ویژگی‌اوباش‌گری، دست به این قانون شكنی و تجاوزگری زده باشند، كمی سخت‌ به نظر می‌رسد. به عبارت دیگر، اگر عزم واقعی برای ریشه‌یابی حوادث بعد از انـتـخـابـات وجـود داشـتـه بـاشـد باید علاوه بر پیگیری اظـهـارنـظـرهـای خـودخـواهانه و تحریك آمیز در برخی تریبون‌های عمومی، ریشه واقعی این حركات و بهره‌گیری تبلیغاتی عده‌ای از حامیان دولت از آن برای حمله به <اصلاح طلبان معترض>‌ نیز مورد بررسی قرار گیرد.

رسیدگی دقیق به این موضوع، می‌تواند چراغی روشنگر در برابر كسانی باشد كه به صورت واقعی به دنبال شناسایی عوامل جنایات احـتـمـالی در برخی بازداشت‌ها یا بازداشتگاه‌ها هستند. كمیته‌های رسمی و غیررسمی كه با نام یا بدون نام، خود را متولی <حقیقت‌یابی> در حوادث اخیر می‌دانند اگر لختی بیندیشند قطعاً خود را با یك سوال اساسی و در عین حال راه‌گشا مـواجه خواهند دید. این سوال واضح مرتبط با سخنان رئیس پلیس تهران می‌باشد كه گفته است: <با ماموران خاطی كه به دور از چشم فرماندهان خود، اقدام به شكستن شیشه‌ها یا برخورد با عابران پیاده می‌كردند، برخورد خواهد شد>‌.
راستی ماموری كه در سطح خیابان‌ها و با پذیرش ریسك دیده شدن توسط مردم، خبرنگاران، دوربین‌ها، موبایل‌ها، بازرسان حكومتی و… دست به اوباش گری می‌زند و شیشه خودرو مردمی را كه هیچ تقصیر و نقشی در اعتراضات خیابانی نداشته‌اند می‌شكند، در خفا و دور از دوربین و بازرس، با متهمان بازداشتی – كه آنها را مقصر می‌داند – چه برخوردی خواهد كرد؟ برای مامور قانون كه در برابر چشم دیگران، بـه بدترین روش و با شیوه مخصوص <اراذل و اوباش>دست به قانون شكنی می‌زند آیا اعمالِ انواع دیگر شرارت، رذالت و اوباش‌گری، خیلی سخت است؟

تبلیغات گسترده رسانه‌ای در روزهای اخیر، بر عزم جدی نظام برای مقابله با جنایت‌كاران در هر لباس و مقامی متمركز است. اگر واقعاً اینگونه است و مسئولان مربوطه خود را به اجرای دستور رهبری برای احقاق حقوق آسیب‌دیدگان، موظف می‌بینند باید شناسایی و معرفی و مجازات سنگین این اوباش‌واقعی را وجهه همت خویش قرار دهند.
در آن صـورت شـایـد خـاطره تلخ برخی پروژه‌های نیمه‌تمام گذشته مانند شناسایی عوامل حمله به كوی دانشگاه و موارد مشابه، از ذهن مردم پاك شود یا كمرنگ‌ گردد.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: