خانه > موج سوم, مراجع و روحانیون, اینجا و آنجا, بیانیه ها, دولت, رسانه ها > موسوی تبریزی : مي‌ خواهند اعتبار گروه ‌هاي اصلاح طلب را از بين ببرند

موسوی تبریزی : مي‌ خواهند اعتبار گروه ‌هاي اصلاح طلب را از بين ببرند

ایلنا – دبير‌كل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم تاكيد كرد : تفكري مي‌خواهد با حذف اعتبار گروه‌های اصلاح طلب آنها را از بین ببرد كه اين كار شدني نيست.  سيد حسین موسوی تبریزی در مورد مباحث مطرح شده مبني بر تلاش جرياني براي شكل‌دادن اصلاح طلبان جديد از ميان گروه‌هاي اصولگراي منتقد ،با تاکید بر اینکه عنوان اصلاح‌طلب یا اصولگرا اصطلاحی شمول‌دار و عام، اظهار داشت: این مفاهیم می‌تواند مصادیق مفصل داشته باشد. اصلاح طلب به کسانی می‌گویند که به وضع موجود به صورت کامل و با همه شرایط راضی نباشد و خواستار تجدید نظر در آن شرایط باشند که این اصلاح طلب در مقابل محافظ کار در دنیا اطلاق می‌شود و در ایران در برابر اصولگرا مطرح مي‌شود.  وی با بیان اینکه اصولگرایی به معناي توجه به اصول اسلام و يا اصول انقلاب که متبلور در قانون اساسی است مي‌باشد،‌گفت : مقوله اصولگرایی نیز دایره وسیعی دارد که ممکن است خیلی‌ از افراد يا گروها در آن بگنجد، لذا باید تعریف درستی از اصلاح طلبی و اصولگرایی داشته باشيم. هر حزبی می‌تواند اصولگرا باشد در عین حال به اصول اصلاحات نیز پایبند باشد ، مثلا ممکن است به 10درصد از وضعیت جاری کشور انتقاد داشته باشد و یا به برخی مواضع شورای نگهبان اعتراض داشته باشد و یا به کیفیت مدیریت نظام مسایل را وارد بداند که همه این‌ها اصلاح طلب محسوب می‌شوند .
دبیر‌کل خانه احزاب ایران ادامه داد: در مورد اصولگرایی نیز همین طور است،ممکن است برداشت‌های متفاوتی در ميان آنها از اصول دین و یا قانون اساسی وجود داشته باشد .
موسوی تبریزی خاطر نشان كرد: ممکن است بگوییم اصلاح طلبان ، گروه‌هائي هستند كه در مورد کیفیت مدیریت کشور با اصول آقای احمدی نژاد موافق نیستند و خواستار تجدید نظر در اين رويه‌ها مي باشند و تا وقتي كه بحث لزوم تغيیرات مطرح باشد هیچ مشکلی‌در اين ارتباط وجود ندارد.

اگر در جامعه‌ای اصلاح‌طلبی نباشد آن جامعه در رکود قرار خواهد گرفت
عضو ارشد مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اگر در جامعه‌ای اصلاح‌طلبی نباشد آن جامعه در رکود قرار خواهد گرفت و به سمت نابودی پیش مي‌رود . چرا که انسان همیشه در حال تحول است و اگر بنا باشد در شرایط سا‌ل‌های گذشته بماند دچار رکود می‌شود و نمی تواند پیشرفت کند. همانطور که در مورد احکام اسلام نیز این گونه است و اسلام به ما اجازه اتخاذ تصميمات مختلف براساس مصالح اجتماع را داده است . چرا که مردم و جامعه نمی‌توانند با توقف به سمت کمال حرکت نکند، چراكه هر‌کس که توقف کند از بین خواهدرفت.

اصلاح‌طلبی یک ارزش و واقعیت است
موسوی تبریزی با تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبی یک ارزش و واقعیت است ، تصریح کرد: اصلاح طلبی در هر حوزه‌ای که باشد اگر جدل ،عناد ودشمنی نباشد اشکالی ندارد و تا جایی که بخواهد منطقی را در جامعه راه بیاندازد بسیار خوب است . معتقدم این‌که با هدف حذف جریاناتی ، با برنامه ریزی بخواهيم به چند طایفه اصلاح‌طلب و به چند گروه اصولگرا بگوئيم امكان پذير نيست و اين برخوردها در جوامع مدرن و با تحولات شتابان امروز امکان ندارد.
وي ادامه داد: مفهوم اصولگرایی و اصلاح طلبی نسبی است. هر اصولگرایی به نسبت اعتقادش به مبانی اصولگرایی به این نام خوانده می‌شود و هر اصلاح طلبی نیز به نسبت تعهداتی که به لزوم اصلاحات در جامعه دارد، اصلاح طلب خوانده می‌شود.
این محقق علوم دینی تاكيد كرد: هدف قیام امام حسین (ع) ایجاد اصلاحات در میان مردم بود و نمی‌خواست اصول اسلام را زیر پا بگذارد، بلكه بنا داشت در کیفیت برنامه‌ریزی حکومتی که تحت لوای اسلام بود و سوء‌استفاده‌هایی از آن می‌شد اصلاحات ایجاد کند.

درصدد حذف جريان اصلاح‌طلبي هستند
موسوی تبریزی در مورد اینکه ظاهرا عده‌ای می‌خواهند با طرح مباحث مربوط به ایجاد گروه‌های جدید اصلاح طلبی در صدد حذف جریان فعلی اصلاح طلب باشند،‌گفت: عده‌ای از اول چون می‌دانستند که دردنیای فعلی نمی‌توان با یک فکر حرکت کرد مي‌خواستند ظاهر ماجرا را حفظ کنند و معتقد بودند که ما باید احزاب مختلف را داشته باشیم كه ظاهرا در برخی مواضع با هم اختلاف داشته باشند، ولي در اصول اوليه مورد توافق خود با هم مشکل نداشته باشند و این اندیشه در برابر اندیشه واقعی امام(ره) بود.

امام معتقد بود نبايد به اندیشه مخالف انگ التقاط زده شود
دبیر‌کل مجمع محققین مدرسین حوزه قم خاطرنشان كرد: براساس اندیشه واقعی امام(ره) گروه‌های مختلف بایددر جامعه فعالیت کنند و ایشان ‌ضمن تاكيد بر اينكه نبايد دشمنی‌ها وکینه‌ها وجود داشته باشد، بر لزوم وجود بحث ها، نظریه‌ها و اندیشه‌های مختلف تاكيد داشتند و و بر اين مسئله تصريح داشتند كه نبايد به اندیشه مخالف گروهی انگ التقاط و تهمت زده شود كه امام (ره) در مواضع ، وصیت نامه و منشور روحانیت‌ خود این مساله را مطرح می‌کردند چرا که از همان زمان افرادی بودند که به اندیشه‌های مخالف خود اتهام الحاد را می‌زدند.
وی تصريح كرد: بعد از امام تفکری می‌خواست که ظاهر فرمایشات امام(ره) را حفظ كند واحزاب مختلف و اندیشه‌هاي آنان حفظ شود، بنابراين به این فکر افتاد که گروه‌های مختلف را ايجاد كند كه در اصولی که آنها تعریف می‌کنند با هم یکی باشند که دیگران نگویند در ایران یک صدا بیشتر وجود ندارد.
دبیر‌کل خانه احزاب با تاكيد بر اينكه طبق قانون اساسی فعالیت احزاب آزاد است، مگر اینکه مخل قوانین اسلام باشد، اظهار داشت: تا امروز براي فعاليت گروه‌های اصلاح‌طلب، چون عده‌ای فکر می‌کردند مضر نیست و موجب تایید برخی‌ها بود، مشکلی وجود نداشت. ولی از جایی که دیدند این گروه‌ها می‌توانند حرکات مهمی را در جامعه انجام دهند دست به مخالفت با آنها زدند و دیگر تحمل فعاليت آنها را ندارند.

نمي‌توان احزاب را در کانال خاصی محصور کرد
موسوی تبریزي خاطر نشان كرد: وقتي تحمل آنها در مورد فعاليت اصلاح طلبان ‌تمام شد مي‌توانستند دست به دو نوع برخورد بزنند ، یکی زنداني كردن و حبس کردن چهره‌های این گروه‌ها و دیگری اینکه مثلا بگویند ما گروه‌های خارج نظام نمی‌پسندیم و وجود گروه‌های داخل نظام اشکالی ندارد یعنی گروه‌های داخلی درست کردند.
دبیر‌کل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: معتقدم این تفکر می‌خواهد با حذف اعتبار گروه‌های اصلاح طلب آنها را از بین ببرد . در حالی که واقعا این کار شدنی نیست. نمي‌توان احزاب را در کانال خاصی محصور کرد. به فرض اینکه بتوان این کار را انجام داد ، با افکار مردم ، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها چه می‌خواهند بکنند.
موسوي تبريزي در پایان تاکید کرد: با اينكه برخي اصولگرای اصلاح طلب هستند، مخالفتی نداریم، چرا که ممکن است در برخی موارد اصولگرایان‌ واقعا اصلاح طلب هم باشد.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: